درخواست مشاوره تماس

جشنواره

با چند فایده کار کردن در زندگی آشنا شوید(پارت دوم)

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر
account_circle معین تقی زادهaccess_time 27 ژوئن 2020

1- رابطه میان کار و کسب احترام

احترام، یک وضعیت روانی پیچیده است. این حالت روانی از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل شده است. کار کردن، هر دو بخش این حالت مثبت روانی را تقویت می‌کند. وقتی کار می‌کنیم به خودمان به عنوان کسی که استقلال مالی دارد و مسئولیت انجام یک کار بر عهده او است، افتخار می‌کنیم. از طرفی، کار کردن ما احساس احترام دیگران را هم برمی‌انگیزد.

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

2- با کار و تلاش، احساس مفید بودن خواهید کرد

همه ما دوست داریم فرد مفیدی باشیم؛ چه برای خودمان، چه برای خانواده‌مان، چه کشورمان و چه تمام دنیا. ابعاد این مفید بودن به بزرگی افکارمان و شیوه‌ای که با آن دست به کار می‌شویم بستگی پیدا می‌کند. کار کردن می‌تواند به شکلی شگفت‌انگیز، قلبمان را سرشار از احساس شیرین مفید بودن کند. وقتی بدانیم که حضورمان تغییری مفید و ماندگار در این دنیا ایجاد می‌کند، بدون خستگی، شکایت و لبریز از امید و شادی، کار خواهیم کرد.

3- رسیدن به آرزوی کسب شهرت

انسان‌ها هدف‌ها و خواسته‌های بسیار متفاوتی دارند. در حقیقت، وجود این تفاوت‌ها یکی از زیبایی‌های زندگی کردن در این جهان به شمار می‌رود. به همان اندازه که عده‌ای عاشق زندگی در گمنامی و سکوت هستند، برخی دیگر دوست دارند که آوازه‌شان گوش جهان را پُر کند. کار کردن به هر دو گروه کمک می‌کند تا طبق خواسته قلبی‌شان زندگی کنند.

4- اثبات کردن توانایی‌هایتان به دیگران و البته خودتان

گاهی در برهه‌ای از زندگی، تنها چیزی که ما را خوشحال می‌کند اثبات توانایی‌هایمان به دیگران و البته خودمان است. رسیدن به این احساس که «من می‌توانم» مثل یک رنگ بر بوم هویت ما پخش می‌شود، شکل می‌گیرد و نقش‌آفرینی می‌کند. وقتی به خودمان و دیگران ثابت کنیم که می‌توانیم از پس انجام کارها و مسئولیت‌هایی که به ما سپرده شده بربیاییم، سرشار از اعتماد به نفس و امید می‌شویم. آن زمان است که جسارت بیشتر خواستن در ما پدیدار می‌شود. از طرفی، دیگران هم با مشاهده ظرفیت‌های درونیمان، اعتمادشان به ما و کارهایمان افزایش پیدا می‌کند.

5- پذیرفتن مسئولیت و ایستادن پای عواقب کارهایمان

مسئولیت‌پذیری، یک ویژگی بسیار ارزشمند انسانی است که عده زیادی از زیر آن شانه خالی می‌کنند. چون همیشه انداختن کارها و مسئولیت‌ها بر گردن دیگران بسیار راحت‌تر از این است که خودمان را درگیر مسائل ریز و درشتی بکنیم که پذیرش مسئولیت‌ها بر عهده‌مان می‌گذارد. کار کردن با دیگران به ما می‌آموزد که در زندگی چاره‌ای به جز پذیرفتن مسئولیت‌هایمان نداریم و باید پای عواقب خوب و بد کارهایی که انجام می‌دهیم بایستیم. چون تنها در این صورت است که می‌توانیم تغییری اثربخش در زندگی‌مان ایجاد کنیم.

6- تقویت روحیه همکاری و کار تیمی

 

ما در کنار دیگران رشد می‌کنیم. درست مثل تکه سنگی که پر از بخش‌های تیز است، به هنگام کار و تلاش با دیگران، صیقل می‌خوریم و جلا پیدا می‌کنیم. هر چقدر که بخش‌های تیز و ناهماهنگ وجودمان، بزرگ‌تر باشند، این صیقل‌کاری دردناک‌تر خواهد بود. اما اثر نهایی این تلاش به فردی تبدیل می‌شود که مهارت کار با دیگران را آموخته است.

7- کار و تلاش، زمینه پیشرفت شخصی شما را فراهم می‌کند

کار کردن چه به صورت فردی و چه در قالب یک تیم، به ما کمک می‌کند که روی بخش‌های ضعیف مهارت‌هایمان کار کنیم. از طرفی، با کسب تجربه می‌توانیم برای قوی‌تر شدن بخش‌های قدرتمند وجودمان هم زمان بگذاریم. در کنار هم قرار گرفتن این دو بخش، باعث می‌شود که هر روز در زندگی‌مان رو به جلو حرکت کنیم، درجا نزنیم و به سمت پیشرفت حرفه‌ای و شخصی خود گام برداریم.

8- داستان کار و لذت بردن از زندگی کاری

بخش زیادی از روزهای زندگی ما در کارمان سپری می‌شود. اگر کارمان را دوست داشته باشیم، لحظه‌ به لحظه کار کردن برایمان سرشار از شادمانی می‌شود. به همین علت، افراد موفق در طول تاریخ، همیشه به دنبال کارهای مورد علاقه خود بودند. چون از این طریق می‌توانستند از زندگی خود نهایت لذت را ببرند. یادتان باشد، هر شخصی نیازی عمیق به معنا و مقصود دارد. در حقیقت، یکی از بزرگ‌ترین دلیل‌های نارضایتی در دنیای امروز این است که مردم احساس می‌کنند کاری که انجام می‌دهند معنا و هدفی به زندگی‌شان نمی‌بخشد. به همین دلیل باید به دنبال کاری باشید که واقعا آن را دوست دارید نه کاری که مجبور به انجام آن هستید.

9- افزایش انگیزه برای زندگی کردن

انگیزه، همان نیرویی است که صبح‌ها ما را از رختخواب بیدار می‌کند و شب‌ها خواب را از چشمانمان می‌رباید. اگر کاری برای انجام دادن داشته باشیم، عمیق‌تر از همیشه زندگی می‌کنیم، شادتر نفس می‌کشیم و زنده‌تر از هر زمانی روی زمین قدم می‌گذاریم. این موضوع، وقتی به بالاترین حد خود می‌رسد که ما بین علاقه و کاری که دوست داریم پُلی قدرتمند می‌زنیم. در آن صورت، هر روز برایمان سرشار از تازگی و هیجان خواهد بود.

10- کار و افزایش تمرکز

کار کردن به ذهن ما یک جهت مشخص می‌دهد. همین موضوع باعث می‌شود که ذهنمان تمام تمرکزش را به خدمت بگیرد تا یک کار را به سرانجام برساند. البته اگر می‌خواهیم دوز تمرکزمان همیشه بالا بماند باید علاوه بر غیرفعال کردن تمام محرک‌های بیرونی – مثل موبایل – برای کارمان یک تاریخ انقضای جایزه‌دار هم تعیین کنیم تا شور و شوق آغاز کار در انتهای کار هم ادامه پیدا کند. مثلا با خودمان قرار بگذاریم که اگر فلان کار را در طول دو ساعت تمام کردم، به سراغ کار مورد علاقه‌ام می‌روم یا یک خوراکی خوشمزه می‌خورم. لازم نیست به چیزهای پیچیده فکر کنید، تنها کافی است هدفی ساده و روشن برای خودتان داشته باشید. ذهنتان بقیه کارها را روبه‌راه خواهد کرد.

11- زنده کردن ایده‌ها

هر روز، ایده‌های زیادی متولد می‌شوند. آن‌ها همچون یک جرقه کوچک در ذهن افراد پدیدار می‌گردند. تنها چیزی که می‌تواند این جرقه‌های کوچک را به یک آتش پایدار تبدیل کند، کار کردن است. تمام افراد موفق، کسانی که ثروت‌های فراوانی دارند یا نامشان در صفحه‌های تاریخ حک شده است، ایده‌ها، اهداف و آرزوهایشان را به وسیله کار کردن به چیزی واقعی و ملموس تبدیل کردند.

خلاصه ای از آنچه با هم گفتیم:

  • کار کردن با ایجاد ایمان و باور به توانایی‌هایمان باعث افزایش اعتمادبه‌نفس در ما می‌شود.
  • هویت شغلی و حرفه‌ای ما تنها به وسیله کار و تلاش رشد پیدا می‌کند.
  • احساس ارزشمندی و مقابله با افسردگی از دیگر مزیت‌های کار کردن به شمار می‌روند.
  • لذت انجام دادن کارها تا انتها فقط در صورتی که کاری برای انجام دادن داشته باشیم تجربه می‌شود.
  • کار کردن باعث جهت دهی به زندگی و استقلال مالی می‌شود.
  • تنها راه برای باقی گذاشتن نام نیک، کار کردن روی موضوعی است که به آن علاقه داریم.
  • کار و تلاش نیازهای فطری پنهان ما مثل نیاز به شکوفایی خلاقیت، خدمت به دیگران، کسب احترام و احساس مفید بودن را پاسخ می‌دهد.
  • با کار کردن می‌توانیم توانایی‌هایمان را در یک صحنه واقعی به اثبات برسانیم و مسئولیت‌پذیر شویم.
  • کار با تقویت روحیه تیمی، زمینه‌های پیشرفت شخصی و اجتماعی ما را فراهم می‌کند.
  • داشتن انگیزه، لذت بردن از زندگی کاری، افزایش تمرکز و دنبال کردن ایده‌ها از دیگر مزایای پنهان کار کردن به شمار می‌روند.

نظر شما چیست؟

فکر می‌کنید به جز این چند مورد، کار کردن چه فایده دیگری برای انسان دارد؟ آیا شما به دنبال کار مورد علاقه‌تان رفته‌اید؟ چقدر از شغل کنونی خود احساس رضایت می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.