درخواست مشاوره تماس

جشنواره

تاریچه بورس و آنچه شما باید بدانید

دلیل ایجاد بازارهای بورس در جهان، جمع آوری سرمایه های سرگردان و تأمین بودجه عملیاتی شرکت‌ها و پروژه‌های به عنوان یک سیستم بازار منسجم، قانونمند، پیوسته و شفاف می باشد. اساس تشکیل این بازارها مفهوم ابتدایی و ساده شراکت . تقسیم سود و زیان احتمالی میان سرمایه گذاران است. بورس با تجمیع سرمایه‌های جزئی و پراکنده، سرمایه‌گذاری‌های مهم و کلان را برای پروژها و شرکت ها مهیا می‌سازد .و تأثیرات بسیار زیادی بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع و پیشبرد صنایع و آبادانی کشور می‌گذارد. و درهمین ‌حال سود و منفعت برای افراد سهامداران ایجاد می‌کند.

تاریخچه واژه بورس به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری در شمال غربی بلژیک، در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند. و به خریدوفروش کالاهای خود براساس حراج می‌پرداختند.

واژه بورس از کجا نشاٌت گرفته است :

واژه «بورس» مثل هر کلمه ای که وجود دارد، .دارای یک عقبه‌ تاریخی است. جهت اطلاع شما کلمه بانک از آنجا به وجود آمد آمد که در اروپا افراد برای انجام تبادلات پولی و مالی خود روی نیمکت‌های میدان‌های قدیمی شهر می‌نشستند و پول‌های خود را با هم مبادله می‌کردند. لغت «بَنک» در زبان ایتالیایی به معنی نیمکت است، با گذشت زمان مراکزی که امور تبادل پولی را بر عهده گرفتند به بانک معروف شدند.

تاریخچه

کارشناسان بر این باور هستند که، تاریخچه به وجود آمدن کلمه بورس به قرن پانزدهم میلادی برمی‌گردد. در زمان یاد شده، بازرگانان و کاسبان کسب وکار شهری به نام بورُوژ (Bruges) در شمال غربی بلژیک،. در میدانی به نام تِربورس (TerBeurze) در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند .و به خریدوفروش کالاهای خود بر اساس انجام حراج اقدام می کردنند. از آن زمان به بعد مکان‌هایی که مردم در آنجا به حراج کالا.،سهام یا ارز اقدام می‌کردند. و به‌مرور زمان شکل توسعه‌یافته‌تر و سازمانی تری توانستند. به خود بگیرند، واژه بورس اطلاق گردید.

بورس به چه معناست؟

کلمه «بورس» از نام خانوادگی فردی بنام «واندر بورس» ‌گرفته شده است رشد بورس سهام و جاافتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی،‌ با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره از کشاورزی به صنعتی همراه بوده است.

نکته که شاید جالب باشه درست در هنگام افزایش چشمگیر معاملات بورس و قدرت گرفتن آن، دولت های اروپایی مثل انگلستان، آلمان و سوئیس ، قوانین و مقررات نظارت بر نحوه عملکرد این نهاد را وضع کردند. و پیش از اینکه امنیت سرمایه گذاری به خطر افتد. و اسبابی فراهم شود .که صاحبان پس اندازهای خرد وکوچک، صنایع تازه به وجود آمده .اروپایی را از پول ایجاد شده از مشارکت خود محروم نمایند. قوانین زیادی نوشته شد. تا از هر گونه تقلب و کلاهبرداری و از بین رفتن حقوق صاحبان سهام،. جلوگیری گردد.

بانک ها

  • در قرن جدید امور بانکی با استفاده از تلفن همراه و یا مراجعه به دستگاه های خودپرداز(ATM) و استفاده کارت های مغناطیسی هوشمند..، می توانند به حساب های خود به صورت کامل دسترسی داشته باشند .و عملیات های انتقال وجه چه بین بانک ها چه بین افراد، برداشت وجه و مشاهده مانده.
  • .و صورت حساب حساب های خویش را به صورت الکترونیکی انجام دهند. در این دوره مشتریان فقط عملیات های بانکداری خرد خویش را توسط سیستم های مکانیزه انجام می دادند. و کماکان برای دریافت خدمات بیمه ای.تسهیلات و غیره به بانکها مراجعه می نمودند. سیستم های ماشینی همچنان به صورت جزیره ای و سیستم های ارتباطی مشتریان با حساب های شان مثل خودپرداز، تلفن بانک توسعه یافت.
  • در ادامه با ما همراه باشید. تا در مورد خیلی از مسایل تاریخی و پیشینه ای آشنا شوید.، فراموش نکنید که بازارهای مالی اعم از بازار های سرمایه و بازار پول در درون خود گذشته ای دارند تا به خدمات نوین امروزی تبدیل شده است و. به احتمال زیاد آیندگان هم امروز ما را برای تجربه آیندگان خود به رشته تحریر در خواهند آورد پس با ما همراه باشید.

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

پرسش هایی که سعی شده در این قسمت در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده. به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

رسالت ما

رسالت موسسه آوای مشاهیر توسعه دانش سرمایه گذاری و پیشرفت این دانش بین افراد جامعه می باشد و. ما به رسالت خود می بالیم که می توانیم در راستای آموزش بازارهای سرمایه پرچم دار این علم باشیم .و از شما به خاطر همراهی با موسسه آوای مشاهیر در راستای گسترش دانش های مالی سپاسگزاریم. در راستای حفظ حقوق قانونی و انسانی که برای تهیه این آموزش ساعت ها زمان که توسط کارشناسان موسسه آوای مشاهیر گذاشته شده است .خواهشمندیم در زمان به اشتراک گذاری منبع تهیه هم ذکر گردد