درخواست مشاوره تماس

جشنواره

تعدیل قیمت سهام در بازار های مالی و سرمایه

بورس در شیراز
account_circle معین تقی زادهaccess_time 18 فوریه 2020

از محل سود انباشته (سهام جایزه)

شرکت‌ها بخشی از سود خالص خود در پایان سال مالی را به عنوان سود نقدی، به سهامداران پرداخت می­‌کنند.  بخش دیگری را  در شرکت نگه می‌­دارند .که در حساب سود انباشته در قسمت حقوق صاحبان سهام قرار می‌گیرد. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، می‌تواند افزایش سرمایه خود را از این روش انجام بدهد.  از این طریق منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند.

بورس در شیراز

افزایش سرمایه:

در این روش افزایش سرمایه، درصد مالکیت سهامدار در شرکت تغییری پیدا نمی‌کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می‌شود تعداد سهام نیز افزایش پیدا می‌کند. درواقع به همان نسبت که تعداد سهام زیاد می‌شود، قیمت آن کاهش پیدا می‌کند که در ادامه چگونگی تعدیل این کاهش قیمت ذکر خواهد شد.

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند. که سعی شده در این موسسه کارآفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

۳- صرف سهام

در این روش، سهام به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسیده. و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام. به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی داده می‌شود. در این روش، به جای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام می‌گیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی ما به التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام می‌باشد.

۴- از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در این روش ارزش دارایی‌های ثابت مشهود در ترازنامه به روز می‌شود. طبق معادله اساسی حسابداری (دارایی+بدهی= سرمایه) با افزایش یک طرف معادله طرف دیگر نیز باید به همان تناسب تغییر کند، لذا با افزایش دارایی‌ها، سرمایه نیز افزایش می‌یابد. به لحاظ تاثیر در سرمایه سهامداران نیز همانند روش سود انباشته بوده. پولی به شرکت وارد نشده و تغییری در دارایی‌های سهامداران رخ نمی‌دهد.

فرمول تعدیل قیمت سهام

در فرمول تعدیل قیمت سهام تاثیر همزمان تمامی فاکتورهای موثر بر تعدیل قیمت سهام که تا اینجا توضیح داده شد، آورده شده است، بدیهی است در صورتی که هریک از این موارد تغییری نکرده باشد مقدار آن متغیر خاص صفر خواهد بود، برای مثال اگر هیچ گونه افزایش سرمایه‌­ای رخ نداده باشد، قیمت تئوریک سهم تنها از کاهش مقداری مساوی با تقسیم سود نقدی تاثیر خواهد گرفت.

فرمول تعدیل قیمت سهام :

فرمول تعدیل قیمت سهام

 

 • در فرمول فوق:
  • Pt=قیمت در زمان بازگشایی
  • P0=قیمت پایانی سهام قبل توقف نماد
  • D=درآمد نقدی تقسیم شده در مجمع عمومی عادی سالیانه
  • a=درصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات
  • B=درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته
(Adjusted Price):

حال اگر نمادی که افزایش سرمایه داشته است با قیمت تعادلی (Adjusted Price) باز شود، اثری از بابت تغییر قیمت در شاخص نخواهیم داشت. بدیهی است اگر نماد مذکور با قیمتی بالاتر از قیمت تعادلی باز شود، افزایش شاخص و در صورتی که با قیمتی پایین‌تر از قیمت تعادلی باز شود کاهش شاخص خواهیم داشت. فرمول ارائه شده برای محاسبه “قیمت تئوریک” سهم پس از افزایش سرمایه و پرداخت سود نقدی است .

پیش بینی:

پیش‌بینی می‌شود که سهم پس از این موارد در محدوده قیمت‌های به‌ دست آمده بازگشایی شود، اگرچه با توجه به روند عرضه و تقاضادر بازار ممکن است قیمت جدید سهم بیشتر یا کمتر از قیمت‌های به‌ دست آمده معامله  شود.

 

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.