درخواست مشاوره تماس

جشنواره

خریدوفروش اوراق مشارکت چطور انجام می‌شود؟

بورس در شیراز
account_circle معین تقی زادهaccess_time 16 دسامبر 2019

نحوه خریدوفروش اوراق مشارکت

۱- اوراق مشارکت بورسی:

اوراق مشارکت بورس اوراق با نامی است. که توسط دولت و شرکت‌های مختلف – که به آن‌ها ناشر اوراق گفته می‌شود .در بورس عرضه می‌شود. برای خرید این اوراق هر سرمایه گذاریکه دارای کد بورس باشد می‌تواند. از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت مورد نظر کند.

بورس در شیراز

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند. که سعی شده در این مقاله در موسسه کارآفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز بطور مختصر پاسخ داده شوند.پس تا پایان با ما همراه باشید.

۲- اوراق مشارکت خارج از بورس:

سرمایه‌گذار برای خرید یا فروش اوراق مشارکت غیر بورس که معمولا بی‌نام است .باید ضمن مراجعه به شعب عامل بانک‌های منتخب، نسبت به معامله اوراق مذکور اقدام کند.

۳- سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

اگر علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری به روش های بالا(خرید اوراق از طریق بورس یا بانک‌های عامل) ندارید .گزینه‌ ساده‌تری هم برای خرید اوراق مشارکت وجود دارد. می‌توانید از طریق خرید واحد‌های صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، در گزیده‌ای از سودآورترین اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری کنید. سود ماهیانه تعیین‌شده را دریافت کنید.

مزیت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری:

مزیت این نوع سرمایه‌گذاری این است که نیازی نیست. منتظر عرضه اوراق مشارکت بمانید. یا نگران نحوه خریدوفروش آن باشید. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است .کد بورسی داشته باشید و واحدهای چنین صندوق‌هایی را به میزان سرمایه تعیین‌شده خریداری کنید.

اوراق بهادار کم ریسک :

گفتنی است صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند.  افرادی که واحدهای این صندوق‌ها را خریداری می‌‏کنند‏. در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند.  انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند. به همین علت مدیران این صندوق‌های سرمایه‌گذاری منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق‌ها را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اوراق خزانه و… اختصاص می‌‏دهند. تا بتوانند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

سود اوراق مشارکت:

«سود اوراق مشارکت» برای کسانی که به‌دنبال بهترین سرمایه‌گذاری کم‌ریسک هستند.  اهمیت بسزایی دارد. در این مطلب می‌خواهیم درباره سود اوراق مشارکت که گونه‌ای از اوراق با درآمد ثابت هستند توضیح دهیم .اما پیش از آن لازم است با مفهوم این اوراق و نحوه سرمایه‌گذاری در آن آشنا شوید.

مفهوم اوراق مشارکت

اوراق مشارکت(Participation Papers)، اوراق بهاداری  است .که بیانگر مشارکت مالک آن اوراق در یک طرح است. در واقع شخص، سرمایه خود را به یک شرکت، کارخانه و نظایر آن‌ها می‌سپارد. تا بتواند طرح توسعه خود را اجرا و از محل منافع کسب شده سود سرمایه‌گذار را نیز پرداخت کند.

اوراق بهادار:

اوراق مشارکت، اوراق بهادار معمولا با نامی است. که با قیمت و مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های مورد نظر دولت، شهرداری‌ها، شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی و تحت نظارت بانک مرکزی یا سازمان بورس، جهت تأمین مالی آن‌ها منتشر شده .بازپرداخت آن توسط دولت یا بانک‌ها تضمین می‌شود. اوراق مذکور از طریق عرضه عمومی به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.

 

تضمین پرداخت سود

مهم‌ترین جذابیت اوراق مشارکت در مقایسه با سایر انواع اوراق بهادار، تضمین پرداخت سود است. به‌ این معنا که دارنده اوراق مشارکت اطمینان دارد .که سود مشخص و تضمین ‌شده‌ای را به‌عنوان سود علی‌الحساب، در فواصل زمانی معین، دریافت می‌کند.

اگر برایتان این سؤال پیش‌آمده که چه کسی پرداخت سود را تضمین می‌کند؟

باید توضیح دهیم که پرداخت حداقل سود اغلب اوراق‌ مشارکت‌‌ها توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی معتبر یا حتی خود دولت تضمین می‌شود .بنابراین خریدار این اوراق اطمینان دارد که در سررسیدهای مشخص سود تعهد شده را دریافت می‌کند.

سود اوراق مشارکت

درباره سود اوراق مشارکت باید بگوییم که نمی‌توان به‌طور دقیق و مشخص سود انواع اوراق مشارکت را تعیین کرد . چراکه این سود بنابر تشخیص نهادهای مالی موثر و با تایید و نظارت بانک مرکزی در بازه‌های زمانی مشخص تعیین می‌شود.

مثال:

آنچه درباره اوراق‌ مشارکت می‌توان گفت این است. که معمولاً سود این اوراق‌ بیشتر از میانگین سود سپرده‌های بانکی تعیین می‌شود. تا جذابیت لازم را برای سرمایه‌گذاری افراد داشته باشد. به‌عنوان‌مثال زمانی که سود تعیین‌شده سپرده‌های یکساله بانک‌ها ۱۵ درصد از سوی بانک مرکزی تعیین‌شده بود، در برخی دوره‌های زمانی اوراق مشارکت با سودهای ۱۸ و ۲۰ درصد به سرمایه‌گذاران واگذار شد.

نکته :

لازم است به این نکته هم توجه داشته باشید. که اغلب اوراق مشارکت‌ دولتی و با نام هستند.  به همین دلیل نیز ریسک پایینی دارند. همان‌طور که می‌دانید. رابطه مستقیمی بین ریسک و بازده وجود دارد، اگرریسک پذیر نباشید. قاعدتا باید به یک سود معقول نیز قناعت کنید.اگر خواهان کسب سود بیشتر هستید.  بهتر است سایر روش‌های سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بازار سرمایه را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.