درخواست مشاوره تماس

جشنواره

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر

خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو اثر دارن هاردی

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب بهترین سال زندگی تو خلاصه برداری شده است!

کتاب بهترین سال زندگی تو یکی از بهترین کتاب‌های انگیزشی در حوزه  است که توسط دارن هاردی سخنران و نویسنده معروف نوشته شده است. او که خود یک فرد موفق است در این کتاب به توضیح اصول موفقیت می‌پردازد و به ۸ اصل نیز اشاره می‌کند. دارن هاردی معتقد است که برای تحقق اهداف باید یک برنامه ‌ریزی دقیق و جرعت داشت. اصلی ترین بخش‌های این کتاب به شرح زیر است:

  • بخش اول : موفقیت و رشد شخصی اشخاص
  • بخش دوم: برنامه ریزی، در این بخش کارهایی که قبل از برنامه ریزی، هنگام برنامه ریزی و بعد از برنامه ریزی لازم است انجام دهید را آموزش می‌دهد، آموزشی که می‌تواند تمام آموخته‌های اشتباه قبلی را از ذهنتان پاک کند و یک مسیر درست و سرراست برای شروع پیش رویتان بگذارد.
  • بخش سوم: این بخش شامل تمریناتی از سال گذشته و آنالیز سالی که گذشت، است تا اهداف جدیدی را تعریف کنید، این بخش را می‌توان مثل یک دورخیز و سپس پرش اساسی به جلو دانست.
  • بخش چهارم: این بخش شامل برنامه ریزی برای اهداف جدیدی است که تعریف کرده اید. در این بخش، فرم‌هایی مناسب برای برنامه ریزی هفتگی، ماهیانه و فصلی طراحی شده که به شما کمک می‌ کند برنامه‌ ی منحصر به فرد خودتان را طراحی کنید. برنامه ‌ای که دقیقا برای خود شما نوشته شده و کاملا کاربردی و قابل اجراست.

۸ گام اساسی کتاب بهترین سال زندگی تو

همانطور که اشاره شد در کتاب ۸ اصل یا گام اساسی تعریف می‌شود که در ادامه به صورت خلاصه شده آن‌ها را مرور می‌کنیم:

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

۱- قدم اول، تعیین هدف:

نوشتن اهداف روی کاغذ نتیجه ‌ای ده برابر بهتر و بیشتر به ما می‌دهد. نوشتن در رسیدن به اهداف سرعت می‌بخشد و این امر را می‌توان مهم ترین فایده ان دانست. این امر موجب می‌شود بعداز نوشتن تنها و تنها روی آن‌ها تمرکز کنید و ذهن خود را از حواشی و موانع رسیدن به اهداف خود دور کنید. اما نکته مهم ان است که برای تحقق اهداف نباید از کار ایستاد، شرط اصلی تحقق نوشته ها دست به کار شدن است. اهداف باید کمّی، مشخص و شفاف باشند.

۲- قدم دوم، مرور کردن:

این کار از تکرار اشتباهات جلوگیری می‌کند.

۳- قدم سوم، قدردان باشیم:

در این بخش اشاره می‌شود که باید روی داشته ها و نقاط قوت خود تمرکز کنیم. مثبت اندیشی نیز از نکات مهمی است که در این بخش به ان اشاره می‌شود.

۴- قدم چهارم، ارزیابی زندگی:

موفقیت واقعی در یک بعدی بودن نیست، لذا این بخش تاکید می‌کند که موفقیت در تمامی ابعاد زندگی تعریف می‌شود. این بخش طرح ریزی را در همه ابعاد زندگی پیشنهاد می‌کند و معتقد است باید این طرح را دایره وار ترسیم کنید تا به درستی بچرخد.

۵- قدم پنجم، طراحی بزرگ:

در این بخش ۱۰ قانونی که برای طراحی نقشه اصلی مسیر موفقیت خود به آن نیازمندید معرفی می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به نوشتن و به روز کاغذ اوردن افکار، تفکر خلاقانه، تعریف اهداف بزرگ، مثبت اندیش بودن، جنگیدن برای اهداف و رها کردن باورهای محدود کننده اشاره کرد.

۶- قدم ششم، پارامتر جادویی که نتایج خارق ‌العاده با خود به همراه دارد:

در این بخش خود شما، به عنوان مهم ترین پارامتر موفقیت تعریف می‌شوید، شما که تغییر کنید، مسیر رسیدن به خواسته‌هایتان نیز هموار می‌شود.

 

۷- قدم هفتم، نقشه کار:

انعطاف و داشتن برنامه و نقشه در سناریوهای مختلف در راستای استفاده از فرصت ها و تهدیدها از جمله مهم ترین موارد این بخش هستند. هر اطلاعاتی که راجع‌ به نقشه و هدف خود دارید دستخوش تغییر است، آینده غیر قابل پیش ‌بینی است و قطعاً تغییرات اجتناب ‌ناپذیر است پس باید انعطاف داشت و نکته جالب اینکه هر تغییر با خودش فرصتی به همراه دارد، شاید فرصت زندگی شما چیزی باشد که اصلاً انتظارش را نداشته‌ اید.

۸- قدم هشتم، اجرا:

آنچه از تمامی مراحل قبل مهم تر است و آن چه تمام نتایج مراحل قبل را به نتیجه نزدیک می‌کند، این مرحله است، عمل

در واقع این کتاب دست خواننده را می‌گیرد و گام به گام از آنالیز گذشته تا تعریف اهداف جدید و چگونگی پای بندی به اهداف پیش می‌برد. مهم‌ترین ویژگی کتاب بهترین سال زندگی تو این است که خواننده را به عمل‌گرایی و نوشتن اهداف به شفاف‌ترین شکل ممکن تشویق می‌کند. آنچه بر تأثیرگذاری کتاب می‌افزاید این است که مخاطب که اکنون دست به قلم شده می‌بایست در پایان هر فصل تمرین‌های هدفمندی را دنبال کند تا حداکثر نتیجه را کسب کند. ساختن بهترین سال زندگی‌تان مستلزم تقویت قسمت‌هایی از وجودتان است که به رشد و شکوفایی نیاز دارند..

سه شرط مهم

دارن هاردی در کتاب بهترین سال زندگی تو به سه شرط اشاره می‌کند که هر کدام بر روی زندگی و اهداف ما تاثیرگذارند:

  • محیط:

زندگی خود را براساس استانداردهایی که خود تعیین می‌کنید پیش ببرید، از هرچیزی که در محیط بر شما اثرگذار است و در انرژی شما را کم می‌کند از خود دور کنید.

  • ورودی:

تاکید این بخش بر تفکرات مثبت است. ورودی ایی که به مغز خود می‌دهید تاثیر زیادی بر خروجی‌های ان خواهد داشت.

  • پیوند:

تاثیرپذیری از آدم‌های که با آن‌ها در ارتباط هستید غیرقابل انکار است. موفقیت و شکست ها را نیز می‌توان به ارتباطات شما ارتباط داد. اطرافیان خود را بشناسید و انتخاب کنید که با توجه به این تاثیرپذیری بالا ارتباط خود را با آن‌ها ادامه دهید یا قطه کنید.

کتاب به چه سوالاتی پاسخ می دهد؟

دارن هاردی که چند کتاب دیگر در زمینه موفقیت نوشته است، درباره این کتاب معتقد است که، در این کتاب می‌تواند مسیری از موفقیت را نشان دهد که عموم مردم طی یک عمر به آن می‌رسند، البته پیش زمینه لازم را شور و انگیزه خواننده می‌داند. او مهارت مهم توانایی مشخص کردن، پیگیری و رسیدن را سه گام مهم رسیدن به موفقیت تعریف می‌کند. دارن هاردی درکتاب معتقد است، اگر خواندن این کتاب را شروع کنید، زندگی برایتان هرگز همانند قبل نخواهد بود. نکته مهمی که هم در کتاب به آن سفارش شده و هم خود کتاب به آن عمل کرده، نوشتن و ثبت کردن اهداف به صورت مشخص است، تا جایی که خود کتاب هم در پایان هر فصل تمارینی را در این رابطه تعریف کرده است. دارن هاردی در بخشی از کتاب می‌گوید به خواننده کمک می‌کند تا جواب سوالات خود را پیدا کند، سوالاتی از قبیل:

  • مقصود اصلی‌تان در زندگی چیست؟
  • چه چیزهایی به شما انگیزه می‌دهند و راهتان می‌ اندازند؟
  • چه چیزی کمک می‌کند تا شور و اشتیاقتان آن‌قدر دوام بیاورد تا به عجیب ‌ترین و دست ‌نیافتنی ‌ترین اهدافتان برسید؟