درخواست مشاوره تماس

جشنواره

دانستنی هادرباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا

بورس در شیراز
account_circle معین تقی زادهaccess_time 21 دسامبر 2019

صندوق سرمایه گذاری طلا:

صندوق سرمایه گذاری طلا(Gold Funds)‌ :نوعی از صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس هستند .که سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را به جای خرید سهام .در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه گذاری می‌کند. مدیران این صندوق‌ها با پشتوانه پولی که در اختیارشان قرار می‌گیرد . می‌کوشند بازدهی مناسبی را از سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا کسب کنند.

بورس در شیراز

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند. که سعی شده دراین مقاله در موسسه کارآفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیرازبطور مختصر پاسخ داده شوند.پس تا پایان با ما همراه باشید.

نحوه خریدوفروش واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

برای خریدوفروش نماد چنین صندوق‌هایی کافی است. از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی ارائه‌شده توسط کارگزاران عضو بورس کالا اقدام کنید. برای نمونه معامله‌گران آنلاین هر یک از کارگزار‌ی‌های معتبر با ورود به صفحه معاملاتی خود امکان خرید یا فروش نماد صندوق‌های طلا را خواهند داشت.

وجوه افراد چطور سرمایه‌گذاری می‌شود؟

حداقل ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر طلا . مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. این سکه‌ها در قالب سپرده کالایی هستند .به این شکل که در بدو تاسیس، مدیر صندوق سکه‌های مورد نیاز خود را از بازار یا بانک کارگشایی خریداری کرده.  نزدیک بانک عامل مانند بانک رفاه، بانک سامان، بانک صادرات و بانک ملت سپرده‌گذاری می‌کنند. گواهی این سپرده‌ها در تابلوی بورس کالا قابل معامله است.

چرا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا؟

اول اینکه مدیر صندوق سرمایه‌گذاری طلا به‌عنوان یک مدیر حرفه‌ای نظارت کامل و دائمی بر روی پرتفوی صندوق دارد. می‌تواند برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی سرمایه‌گذاران، تصمیمات حساب‌ شده‌ای .در شرایط مختلف بازار بگیرد. که افراد عادی لزوماً این سطح از دانش یا وقت و انرژی کافی برای نظارت مداوم بر روی پرتفوی شخصی خود را ندارند.

چگونگی مدیریت ریسک سرمایه گذاری:

یکی از ابزارهای خوبی که مدیران صندوق‌های طلا در اختیار دارند. امکان پوشش ریسک نوسان قیمت سکه با استفاده از ابزارهای بازار آتی سکه است. به عبارتی مدیران می‌توانند با استفاده از اهرم قراردادهای تعهدی خرید و فروش سکه در بازار آتی .ریسک سرمایه‌گذاری را به نفع ذینفعانش مدیریت کرده و منافع آن‌ها را تقویت کنند.

چگونگی کم کردن تفاوت نرخ عرضه وتقاضا:

دوم اینکه صندوق‌های مذکور از امکان بازارگردان برای نقدشوندگی بالای خود بهره‌مند هستند. بنابراین چنانچه بازار به سمت صف خرید یا صف فروش(بازار یک‌طرفه) متمایل شود .بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود سرمایه‌گذاران را از وجود طرف معاملاتی مطمئن می‌کند. تا با خیالی آسوده اقدام به انجام معاملات کنند. این امر باعث می‌شود که تفاوت نرخ بین عرضه و تقاضا به کمترین میزان برسد.

اگر فرد بخواهدمستقیم سرمایه گذاری کندچه اتفاقی رخ می دهد؟

درحالی‌که چنانچه فرد به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند. اولا اطمینانی برای نقدشوندگی در شرایط یک‌طرفه بازار وجود ندارد. ثانیا عمدتا تفاوت بین نرخ‌های عرضه و تقاضا بسیار بیشتر از نرخ صندوق است . بنابراین اطمینانی در کسب سود در ورود و خروج‌ها در این بازار برای این دسته از سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

طبیعتا دادن تضمین و تعهد در سودآوری در بازار سرمایه با توجه به ماهیتی که دارد .امکان‌پذیر نیست.  سرمایه‌گذاران باید به نوع سرمایه‌گذاری و دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند، توجه کنند. همان‌طور که گفته شد عمده سرمایه‌گذاری ‌این صندوق‌ها در سکه طلاست. ارزش سکه طلا نیز وابسته به دو عامل قیمت جهانی انس طلا و طبیعتا نرخ ارز برای تبدیل این قیمت به ریال است.نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد. برآیند بلندمدت نوسانات ارزش سکه، مثبت بوده و برای سرمایه‌گذاران سودآور بوده است.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها داشتن کد بورسی الزامی است. پس از اخذ کد بورسی خرید یا فروش این صندوق‌ها امکان‌پذیر است. نباید فراموش کرد ماهیت سرمایه‌گذاری ‌ایجاب می‌کند. که سرمایه‌گذار دیدگاه بلندمدت داشته باشد. به تیم‌های حرفه‌ای که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برعهده دارند .اطمینان داشته باشد تا در نهایت از منافع آن بهره‌مند شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.