درخواست مشاوره تماس

جشنواره

سامانه بورسی سجام در بازارهای مالی وسرمایه

سجام
account_circle معین تقی زادهaccess_time 15 نوامبر 2019

سامانه بورسی سجام چیست؟

از زمان شروع به کار بازار سرمایه تا به امروز، بازار سرمایه با تغییرات متعددی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات ورود تکنولوژی و بستر الکترونیک به بازار سرمایه و بورس .در سال 1384 پس از تصویب مقررات بازارها و نهادهای مالی در مجلس شورای اسلامی بوده است.  پس‌از آن و به‌تدریج از خریدوفروش حضوری و تلفنی سنتی به سمت حساب‌های آنلاین و انجام معاملات به‌صورت الکترونیکی بوده است .به‌طوری‌که در حال حاضر این موضوع سامانه سجام  به یک امر عادی در معاملات بازار بورس تبدیل شده است .

سجام

هدف موسسه کار آفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز بطور مختصر پاسخ داده شوند.پس تا پایان با ما همراه باشید.

رقابت بین کارگزاری :

رقابت بین کارگزاری‌های بازار بورس در گسترش ظرفیت سامانه جهت پذیرش مشتریان جدید است. اما یکی از موضوعاتی که کماکان رویه‌های سنتی خود را حفظ کرده است. شیوه‌های پرداخت سود توسط شرکت‌های سهامی و رویه‌های ثبت‌نام در نهادهای مالی مختلف همچون کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … بوده است. در این مقاله به اهمیت و ضرورت ایجاد سامانه بورسی سجام پرداخته شده است . به این موضوع خواهیم پرداخت که این سامانه تا چه اندازه برای سرمایه‌گذاران مفید خواهد بود.

✓ سجام چیست؟

سجام مخفف سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است.  توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه زیر نظر سازمان بورس. در جهت ایجاد سامانه یکپارچه و فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. بر طبق مصوبه اعلامی از طرف سازمان بورس اوراق بهادار، تمامی سرمایه‌گذاران فعلی که پیش از شهریور 1397 کد بورسی دریافت کرده‌اند بایستی به سامانه ثبت‌نام  سامانه سجام به آدرس https://profilesejam.csdiran.com/ مراجعه کرده. و تمامی اطلاعات خواسته‌شده را وارد نمایند. از طرفی چنانچه افراد جدیدالورود به بورس به کارگزاری‌ها مراجعه می‌کنند.

سامانه سجام :

حتماً بایستی ضمن پر کردن اطلاعات لازم که کارگزاری از افراد تقاضا می‌کند. وارد سامانه سجام شده .اطلاعات خواسته‌شده را تکمیل نمایند.( در مقاله بعدی در رابطه با شیوه پر کردن فرم‌ها در سامانه سجام توضیحات لازم ارائه خواهد شد). درنهایت با انجام هر دو مرحله فوق کارگزاری طی مدت‌زمان مشخصی کد بورسی و کد معاملاتی را برای افراد صادر خواهد کرد. لازم به ذکر است که از اوایل سال 1397 در طی چند مرحله به معامله گران فرصت داده شد. تا اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت‌نام نمایند. در مرحله اول تا پایان شهریور 97 فرصت داده شد و در تازه‌ترین دستورالعمل به تمامی سرمایه‌گذاران قدیمی بازار سرمایه خواسته‌شده است. که تا پایان سال 1397 به ثبت اطلاعات هویتی خود اقدام ورزند. لازم به ذکر است درصورتی‌که ثبت‌نام اولیه در این سامانه انجام نگیرد . مهلت مقرر به اتمام برسد. کد معاملاتی افراد بسته می‌شود.

نکته :

اجازه انجام معاملات به افراد داده نمی‌شود.تا زمانی که در سامانه ثبت‌نام خود را به انجام برسانند. لازم به ذکر است که این تهدید؛ برای سرمایه‌گذاران جدیدالورود وجود ندارد.  زیرا آن‌ها در زمان ثبت‌نام ملزم به پر کردن فرم‌های سامانه سجام هستند .تا کد معاملاتی برای آن‌ها صادر گردد. پس از ثبت‌نام در سامانه یک کد 10 رقمی برای شما پیامک می‌شود. که شما بایستی آن را نزد خود نگه‌دارید. معمولاً پس از یک ماه از تاریخ تکمیل اطلاعات در سامانه پیامکی به شما ارسال خواهد . تا با مراجعه به یکی از شعب منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری ها، مراحل نهایی را انجام دهید . تا ثبت اطلاعات شما در سامانه سجام نهایی گردد.

✔ مزایای سامانه سجام

ثبت‌نام در کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری

تا قبل از عملیاتی شدن سامانه سجام همواره یک مشکل اساسی. برای افتتاح کنندگان حساب در کارگزاری‌ها وجود داشت.   به این شکل بود که افراد بایستی حتماً بخش عمده‌ای از وقت خود را جهت مراجعه. حضوری و پر کردن تعداد بی‌شماری از اطلاعات صرف می‌کردند.درحالی‌که بسیاری از اطلاعات اعم از نام و نام خانوادگی، کد ملی و … به‌کرات پر می‌شد. این موضوع زمانی قابل توجه می‌شد. که مشتری از کارگزاری فعلی خود رضایت نداشته .و مجبور بود تمامی مراحل فوق را مجدداً طی نماید.  این سیکل به‌دفعات زیاد تکرار می‌شد. این مسئله هرچند برای افرادی که درگیر بازار سرمایه هستند. زیاد به چشم نمی‌آید. ولی بااین‌وجود مسئله مهمی بود. که بارها مورد شکایت سرمایه‌گذاران بوده است.

نکته بسیار مهم:

هم‌چنین متقاضیان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از درآمد ثابت . درآمد متغیر و مختلط نیز که افراد مبتدی و حرفه‌ای در بازار سرمایه  و بورس را شکل می‌دهند. هنگام مراجعه به‌طور مشابه مجبور بودند .که اطلاعات ثابت و تکراری را در فرم‌های مختلفی که از سوی سازمان تعریف‌شده پر نمایند .  مجدداً وقت بسیاری را در تایم اداری سپری نمایند. با راه‌اندازی سامانه سجام این بخش مهم از فرایند ثبت‌نام بسیار سریع‌تر شده . افرادی که برای بار اول اقدام به افتتاح حساب می‌کنند .با پر کردن اطلاعات در سامانه سجام، می‌توانند .در مراجعات بعدی خود در انواع نهادهای بازار سرمایه اعم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه. ( عموماً برای اشخاص حقوقی) .سایر کارگزاری‌ها زمان بسیار کمتری را جهت افتتاح حساب و ثبت‌نام صرف نمایند. که به‌واقع این موضوع بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.