درخواست مشاوره تماس

جشنواره

صندوق‌های قابل‌معامله با سهام عادی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بورس در شیراز
account_circle معین تقی زادهaccess_time 21 ژانویه 2020
راه‌اندازی اولین صندوق ETF

صندوق ETF در بازار بورس می‌تواند مانند سهام معامله شود. ماهیت این صندوق‌ها شبیه سایر صندوق سرمایه‌‌گذاری مشترک است. عملکرد آن یک شاخص مبنا را ردیابی می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس طوری طراحی شده است تا از این شاخص مبنا تقلید کند.

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند. که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیرازبطور مختصر پاسخ داده شوند . پس تا پایان با ما همراه باشید.

درجات ریسک‌پذیری و گزینه‌های سرمایه‌گذاری

 

اولین ETF :

اولین ETF در سال ۱۹۹۳ با نام اسپایدر (SPDR) به بازار معرفی شد که به‌قصد پیروی از شاخص S&P500 طراحی‌ شده است. این نوع از سرمایه‌گذاری در طی بورس دهه گذشته رشد چشمگیری را تجربه کرده.  امروزه به یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری مورد توجه فعالان بازار سرمایه تبدیل شده است.

صندوق های EFT:

صندوق‌های ETF در دنیا نوعاً با رویکرد دنبال کردن شاخص یک صنعت مدیریت می‌شوند. به این معنی که شما اگر قصد سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاصی را داشته باشید.  به جای سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های آن صنعت، می‌توانید واحدهای صندوق‌های ETF که روی آن صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنند، خریداری کنید.

برخی از مزایای سرمایه‌گذاری صندوق‌های ETF
  • معاف از پرداخت مالیات.
  • وجود بازارگردان و نقدشوندگی بالا.
  • مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها.
  • به‌روزرسانی سریع ارزش خالص دارایی‌های صندوق در جریان معاملات روزانه بازار.
  • معاملات صندوق‌های ETF دارای دامنه نوسان مجاز بازار(مثبت و منفی ۵ درصد) نیست.
  • سرمایه‌گذاری در ETF و خروج از آن بسیار آسان است. واحدهای این صندوق‌ها از طریق کارگزاری‌ها و سامانه آنلاین معاملات قابل خرید و فروش است.
مقایسه‌ای میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF، سهام عادی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک:
شرحETFsسهام عادیصندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک
قابلیت خرید و فروش در بازارداردداردندارد
ریسک غیرسیستماتیک سرمایه‌گذاریبه دلیل متنوع‌سازی پرتفوی و مشارکت بازارگردان بسیار کم استسهام عادی می‌تواند ریسک غیرسیستماتیک بالا داشته باشدبه دلیل متنوع‌سازی پرتفوی، نوسانات NAV کمتر است
نقدشوندگینقدشوندگی بالا به‌دلیل حمایت بازارگردان و عدم احتمال صف فروش یا گره معاملاتیممکن است دچار صف‌های طویل فروش و خرید گره‌معاملاتی شود.نقدشوندگی بالا بدلیل امکان صدور و ابطال در روزهای کاری
شفافیتدارد

 

درجات ریسک‌پذیری و گزینه‌های سرمایه‌گذاری

افراد  ریسک پذیر  میزان بازدهی مورد انتظارشان، معمولا به سرمایه‌گذاری‌هایی در بازار پول و بازار بدهی. مانند سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی و سرمایه‌گذاری دراوراق مشارکت و… تمایل ندارند. این دسته از افراد عموماً سرمایه گذاری در بورس را ترجیح می‌دهند.  بنابراین تجزیه‌وتحلیل و تعیین ریسک سرمایه‌گذاری برای این گروه از سرمایه‌گذاران بسیار اهمیت دارد.

ریسک در بازار:

افراد ریسک‌‌پذیر به‌دلیل بالا بودن میزان بازدهی مورد انتظارشان، معمولا به سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی و سرمایه‌گذاری در اوراق صکوک و اوراق مشارکت و… تمایل ندارند.در مقابل، افراد ریسک‌گریز بیشتر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی یا خرید اوراق مشارکت هستند . چون این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها تقریباً هیچ‌گونه ریسکی را متوجه آن‌ها نمی‌کند و بازدهی‌اش، تضمین‌ شده است.

گروه سوم افراد ریسک پذیر:

گروه سوم هم افراد بی‌تفاوت به ریسک هستند. افرادی که به دلایل مختلف، هیچ عکس‌العملی نسبت به فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ریسک‌های مترتب بر آن از خود نشان نمی‌دهند.نکته مهم آن است که گروه اول که ریسک‌پذیر بوده و بازار سهام  را انتخاب می‌کنند. نیز روحیات و تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند. می‌توان آن‌ها را به سرمایه‌گذار پرریسک، دارای ریسک متوسط و ریسک‌گریز تقسیم‌بندی کرد. که هر گروه در بازار سهام براساس روحیات خود به گروه‌هایی از سهام یا ابزارهای مالی مرتبط متمایل می‌شوند.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.