درخواست مشاوره تماس

جشنواره

فرا بورس در بازار های مالی وسرمایه

فرابورس
account_circle معین تقی زادهaccess_time 1 دسامبر 2019

فرا بورس :

بازار بورس به‌عنوان مأمنی برای کسب سود و سرمایه‌گذاری. بیش از ۵۰ سال قبل پایه‌ریزی شد. آن زمان تقسیم‌بندی‌های فعلی وجود نداشت .صرفاً بازاری تشکیل شد .تا خریداران و فروشندگان بتوانند هدف کسب درآمد را دنبال کنند. طبقه‌بندی که در مقطع زمانی فعلی مشاهده می‌کنید. حاصل سال‌ها تجربه و تدوین مقررات است. زمانی که مؤسسین با انجام معاملات دریافتند. که تقسیم‌بندی بازار می‌تواند .در روند معاملات بهبود ایجاد کند. کم‌کم زیرمجموعه‌هایی از بورس از جمله فرابورس پیدا شد.

چهار بورس بزرگ کشور تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند:
  • بورس اوراق بهادار تهران که در آن، سهام شرکت‌ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت خرید و فروش می‌شود.
  • فرابورس ایران که در آنجا هم سهام شرکت‌هایی که بنا به دلایلی موفق به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران نمی‌شوند. مورد داد و ستد قرار می‌گیرد.
  • بورس کالای ایران که در آن انواع کالاها مانند محصولات پتروشیمی، فلزات، محصولات کشاورزی و قراردادهای آتی سکه و … خرید و فروش می‌شود.
  • بورس انرژی که به‌تازگی تأسیس ‌شده .در آن، حامل‌های انرژی با محوریت برق، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین حامل‌های انرژی، خرید و فروش شود.

 

هدف موسسه کار آفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند. که سعی شده در این مقاله در موسسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز بطور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

فرابورسپیدایش و کارکرد فرابورس

شرکت‌ها جهت ورود به بازار سرمایه مسیرهای متعددی پیش رو دارند. برخی شرکت‌ها نیازمند مسیری بودند تا بتوانند با سرعت بیشتر و آسان‌تر وارد فضای بازار سرمایه شوند. بنابراین محیطی به نام فرابورس ایجاد شد. که ازنظر ساختار و جایگاه قانونی مشابه بورس بوده .ولی شرایط پذیرش شرکت‌ها در این حوزه آسان‌تر از بورس باشد.

oTc چیست :

برخی فرابورس را به نام OTC  می‌شناسند. جالب است بدانید که نام این بازار در ایران از معادل انگلیسی آن یعنی Over The Counter گرفته‌شده است. در تعریف جهانی فرابورس، سهام شرکت‌هایی که شفافیت کافی یا وضعیت سودآوری مناسب ندارند. به‌صورت توافقی میان خریدار و فروشنده معامله می‌شوند. در فرابورس سازمان بورس نظارت محدودتری بر معاملات دارد .صرفاً برای جلوگیری از کلاه‌برداری‌ها معامله شرکت‌هایی که شرایط لازم برای ورود به بورس را ندارند .در این بازار انجام می‌دهند.

فرابورس ایران :

فرابورس ایران از شکل اصلی خود در دنیا متمایز شده . خود در حد یک بورس فعالیت می‌کند. به عبارتی، فرا بورس ایران صرفاً جایی برای معاملات توافقی سهام نیست .بسیاری از شرکت‌ها در این بازار حضور دارند. مشابه معاملات سهام با مکانیزم عرضه و تقاضا و به‌صورت برخط معامله می‌شوند. همچنین تعداد قابل‌توجهی اوراق بدهی در فرابورس ایران معامله می‌شوند.  درنتیجه این شرکت را به یک بورس کامل تبدیل کرده است.

قانون بازار اوراق بهادار:

بر اساس قانون بازار اوراق بهادار مبنی بر اداره بازارهای خارج از بورس توسط نهادی متمرکز .شرکت فرا بورس ایران در سال ۱۳۸۷ تأسیس شد. شرکت فرابورس ایران نیز همچون سایر بورس‌های فعال کشور با مجوز شورای عالی بورس ایجادشده.  تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد. فرابورس ایران کارکردهای مفید و متعددی دارد. می‌تواند نیاز تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را مرتفع سازد.

 

طبقه‌بندی فرابورس به لحاظ پذیرش

 شرکت‌های فرابورسی به لحاظ طی کردن فرآیند پذیرش به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • شرکت‌هایی که باید فرآیند پذیرش را طی کنند
  • شرکت‌هایی که نیازی نیست فرآیند پذیرش را طی کنند

 شرکت‌هایی که فرآیند پذیرش را طی می‌کنند شامل چهار دسته هستند:

  • بازار اول
  • بازار دوم
  • بازار شرکت‌های کوچک و متوسط
  • بازار ابزارهای نوین مالی

نکته در مورد بازار اول و دوم

در بازار اول، معاملات سهام شرکت‌های سهامی عامی که شرایط دستورالعمل پذیرش.  عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرا بورس را احراز کرده باشند.  انجام می‌شود. پذیرش شرکت در بازارهای اول و دوم فرابورس منوط به تهیه امیدنامه و ارسال مدارک . مستندات کافی به‌منظور شناخت از وضعیت شرکت می‌باشد.

بازار اول

شرکت‌هایی که حداقل ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه داشته باشند.  حداقل ۲ سال از آغاز فعالیت آن‌ها گذشته باشد. در این دسته قرار می‌گیرند. سود ده بودن شرکت، نداشتن زیان انباشته، داشتن شناوری حداقل ۱۰ درصد. نیز جز دیگر ویژگی‌های این بازار است. لازم به ذکر است. نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌های شرکت در این شرکت‌ها باید حداقل ۱۵ درصد باشد.

بازار دوم

بازار دوم شرط حداقل سرمایه بازار اول را دارند. ولی به لحاظ مدت فعالیت حداقل ۱ سال از آغاز فعالیت آن‌ها باید گذشته باشد. حداقل شناوری قانونی، برای شرکت‌های حاضر در بازار دوم ۵ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.