درخواست مشاوره تماس

جشنواره

قیمت سهام وقیمت اسمی وارزش بازار

قیمت سهام
account_circle معین تقی زادهaccess_time 10 دسامبر 2019

تفاوت قیمت سهام و قیمت اسمی:

قیمت اسمی(ارزش اسمی) سهم مبلغی است. که در اساسنامه برای هر سهم معین شده.  این مبلغ روی ورقه سهم نیز قید می‌شود. تعیین قیمت اسمی و قید آن روی ورقه سهم هرگز به این معنا نیست .که سهم باید به قیمت اسمی به فروش برسد. بلکه با توجه به وضع بازار و شرایط شرکت، ممکن است .سهام  به قیمت‌هایی بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی آن به فروش رود. به طور کلی ارزش اسمی سهم ارتباط مشخصی با قیمت بازار آن ندارد. گفتنی است در بورس ایران، قیمت اسمی تمام سهم‌ها برابر با یک هزار ریال است.

قیمت سهام

هدف موسسه کار آفرین آوای مشاهیر :

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز بطور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید .

چگونگی قیمت سهم در بورس :

همان‌طور که می‌دانید آنچه قیمت سهم در بورس را تعیین می‌کند .میزان عرضه و تقاضا برای یک سهم است. برای مثال، ممکن است به علت عملکرد خوب یک شرکت، سرمایه‌گذاران زیادی متقاضی خرید سهام آن شرکت در بورس باشند . بنابراین، قیمت آن در بورس براساس میزان تقاضا، افزایش خواهد یافت. حتی ممکن است این افزایش تا چندین برابر قیمت اسمی هم باشد. در نقطه مقابل، عملکرد ضعیف یک شرکت ممکن است .باعث بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران به خرید یا نگهداری سهم مذکور و در نتیجه، افزایش عرضه آن در بورس باشد.

جمع سرمایه یا سرمایه قانونی :

حاصل‌ضرب ارزش اسمی هر سهم در تعداد سهامی که شرکت منتشر کرده، نشان‌دهنده جمع سرمایه یا سرمایه قانونی شرکت است. همچنین حاصل ضرب قیمت روز در سهام در تعداد سهامی که شرکت ثبت کرده است.  ارزش بازار سهام شرکت را نشان می‌دهد.

ارزش دفتری :

در علوم مالی ارزش دفتری (Book value) از تقسیم حقوق صاحبان سهام در ترازنامه بر تعداد سهام به دست می‌آید . براساس آن در صورت انحلال شرکت و پس از پرداخت تمام بدهی‌های شرکت به ازای هر سهم نصیب سهام‌داران می‌شود.

ارزش دفتری هر سهم :

به‌بیان‌دیگر اگر مجموع بدهی‌های شرکت را از مجموع دارایی‌های آن کم کنیم، مبلغ باقیمانده نشان‌دهنده مجموع ارزش سرمایه سهامداران شرکت یا به تعبیر دقیق‌تر. مجموع حقوق صاحبان سهام شرکت خواهد بود. حال اگر مبلغ حقوق صاحبان سهام شرکت را بر تعداد سهام تقسیم کنیم  .عدد حاصل بیانگرارزش دفتری هر سهم است.

مثال :

برای مثال، فرض کنید مجموع ارزش دارایی‌های شرکت الف در پایان سال اول فعالیت آن، ۱۰ میلیارد تومان است. این شرکت همچنین در مجموع هفت میلیارد تومان به بانک‌ها و سایر شرکت‌ها، بدهی دارد.  بنابراین، مجموع حقوق صاحبان سهام این شرکت سه میلیارد تومان خواهد بود. حال اگر شرکت مذکور در مجموع تعداد ۲۰ میلیون سهم منتشر کرده باشد.

دلیل ذکر کلمه «دفتر» در ارزش دفتری سهم چیست ؟

ارزش دفتری هر سهم این شرکت ۱۵۰ تومان خواهد بود.  دلیل هم این است که اعداد و ارقام مربوط به دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت، براساس ارقام ثبت شده . در دفاتر حسابداری شرکت، مدنظر قرار می‌گیرند.

ارزش بازار :

برای سرمایه گذاری در بازار بورس و سهام یکی از چیزهایی که باید با آن آشنایی کافی داشته باشید.  ارزش بازار است .که از طریق آن متوجه خواهید شد. که یک شرکت تا چه حد بزرگ است .چه تاثیری بر شاخص بازار سرمایه می‌گذارد؟ به‌همین دلیل است که بیشتر سرمایه‌گذاران برای خرید سهام شرکت‌ها به «ارزش بازار» آن توجه می‌کنند.

ارزش روز یک شرکت سهامی عام:

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم ارزش بازار(Market Capitalization) به مجموع ارزش روز یک شرکت سهامی عام گفته می‌شود. این ارزش از حاصل ضرب قیمت روز سهام در تعداد سهم‌های منتشر شده توسط شرکت بدست می‌آید. همان‌طور که می‌دانید شرکت‌هایی که ارزش بازار بزرگ‌تری دارند، بر شاخص کل بورس تاثیرگذاری بیشتری دارند. بنابراین در زمان‌هایی که شاخص  کل مثبت است، سرمایه‌گذاران به سمت شرکت‌هایی که ارزش بازار بالایی دارند. تمایل نشان می‌دهند.

شاخص کل :

کمتر در شرکت‌های کوچک(Small Cap) سرمایه‌گذاری می‌کنند. در مقابل اگر شاخص کل تقریبا ثابت ولی شاخص هم‌وزن صعودی باشد. در می‌یابیم که شرکت‌های کوچک در بازار سهام با افزایش قیمت روبرو هستند. طبیعی است که سرمایه‌گذران به خرید سهام شرکت‌های کوچک ارزنده تمایل بیشتری نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.