درخواست مشاوره تماس

جشنواره

مصاحبه با تام ریگلی (پارت دوم)

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر
account_circle معین تقی زادهaccess_time 16 ژوئن 2020
راجع به شیوه مدیریت ریسکتان چه چیزی می توانید به خوانندگان بگویید؟

برای من مدیریت ریسک قبل از شروع یک معامله آغاز می شود. همچنین استراتژی خروجم نیز پیش از انجام معامله اصلی طرح ریزی می شود. من درصد های مشخص و ثابتی برای حد زیان و سود ندارم. به جای آن، تعدادی پارامتر تجربی برای سنجش دارم و به قیمت اجازه می دهم زمان و نقطه ورود را برایم تعیین کند. اگر قیمت بر خلاف جهت مورد نظرم حرکت کرد و به این نتیجه رسیدم که معامله­ ام اشتباه بوده ،هدفم این است که با کمترین ضرر از آن خارج شوم.

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

تا زمانی که برخی شرایط تغیر نکرده باشد یا من از لحاظ احساسی از حالت نرمال خارج نشده باشم، به طور آگاهانه تلاش می کنم معامله را بازبینی نکنم. هم چنین تمایل دارم حد زیان ذهنی خودم را دوست داشته باشم، مخصوصا در این دوره، که دوره تریدهای ماشینی است.

چه زمانهایی به معاملاتتان افتخار می کنید؟

هر معامله سود دهی در نوع خودش خوب است ولی بیشتر از معاملاتی که در خلاف جهت روند است و به سود می انجامد لذت می برم. من به شدت معتقدم که باید خارج از قواعد عمومی فکر کرد و روی ذهنیت عمومی مردم سرمایه گذاری می کنم. اوایل که شروع به معامله گری کردم دنبال این بودم که ببینم عموم معامله گران روی چه چیزی معامله می کنند که من هم، همان را انجام دهم. بعد از کمی تجربه و بازنویسی سبک معاملاتی ام فهمیدم که چندین برابر پولی که عموم مردم دنبال آن هستند را میتوان تنها با انجام دادن کاری خلاف آنها در زمان درست و در قیمت مناسب به دست آورد.

یک مثال از این نمونه، زمانی است که برای پدرم سهام فیس بوک را در قیمت 26 دلار خریدم. در حالی که آن زمان عموم معامله گران، فیس بوک را Myspace دیگری می دانستند (Myspace یکی از هزاران شبکه اجتماعی اوایل قرن 21 بود که به دلیل عدم موفقیت در سالهای 2008-2009 به یک شکست تجاری تبدیل شد) و برای آن جوک های مختلف می ساختند، من با سخت کوشی و تلاش تحقیق کردم و قدرت و پتانسیل های موجود در آن را درک کردم. با افتخار می توانم اعلام کنم که پدرم در حال حاضر هنوز آن موقعیت خرید را باز نگاه داشته و سود مناسبی کسب کرده است. او حتی توصیه های من راجع به اضافه کردن سهم در طول مسیر رشد را هم رد کرد، همان موقع ما باهم به توافق رسیدیم تا زمانی که من دستور فروش نداده ام، او سهمش را نفروشد.

ناراحت کننده ترین چیزی که در بازار مالی برایتان اتفاق افتاده چیست؟

وقتی که خودم را برای یک فرصت معاملاتی بد یا فرصت از دست رفته سرزنش می کنم و اجازه می دهم این حالت روی معامله بعدی ام نیز تاثیر بگذارد. من سعی می کنم با چنین حالتی مبارزه کنم و اشتباهم را بپذیرم و اعتماد به نفسم را از دست ندهم. برای رهایی از این وضعیت یک تمرین مفید انجام میدهم:

سعی میکنم به معامله، مانند گلف نگاه کنم سعی میکنم کیف وسایلم را به سوراخ بعدی (معامله بعدی) نبرم. لذا تصمیمم  برای معامله را به تعویق می اندازم.

چه کتاب ها،وب سایت ها و یا منابع دیگری را به کسانی که تمایل دارند دانش معامله گری شان را افزایش دهند پیشنهاد می کنید؟

دانش و اطلاعات در معامله گری یعنی همه چیز. مانند این است که شما با یک تفنگ شکاری ساچمه ای بخواهید هدف گیری و شلیک شروع کنید (یک طرح معاملاتی کلی طراحی می کنید) سپس با فیلتر کردن آن طرح تفنگ خودتان را به یک تفنگ کلت تبدیل می کنید که با آن راحت تر میتوان اهداف دقیق را هدف گیری کرد (طرح معاملاتی خودتان را فیلتر می کنید). این تفنگ با نقاط قوت شخصیتی و سبک معاملاتیتان پرو آماده استفاده میشود.

چند کتاب که پیشنهاد می کنم مطالعه کنید:

• چگونه در بازار سهام پول کسب کنید: یک سیستم موفق در زمان های خوب یا بد بازار- نویسنده ویلیام جی اونیل
• معامله کردن در محدوده: استادی در بازار با اعتماد بنفس،نظم و یک نگرش موفق- نویسنده مارک داگلاس
• خاطرات یک اپراتور سهام – نویسنده ادوین لیفور
• تحلیل تکنیکال با استفاده از چند قالب زمانی- نویسنده برایان شنون
• هنر و علم تحلیل تکنیکال: ساختار بازار،واکنش قیمت و استراتژی های معاملاتی- نویسنده آدام گریمز
• معامله کردن مانند جادوگر بازار سهام: چگونه یک عملکرد فوق العاده در هر بازار سهامی بدست بیاوریم- نویسنده مارک مینروینی

چه توصیه ای به خوانندگان راجع به حجم معاملاتشان می توانید بکنید؟

رعایت حجم مناسب در ورود به معاملات و خروج ازآنها یک مهارت فوق العاده است. حرکت پرشتاب دنیای امروز به سمت ترکیبی از لذت لحظه ای و رویکرد صفر و یکی، در معاملات کمک چندانی نمی کنند. اگر یک معامله گر بتواند در تعیین سیستماتیک حجم معاملاتش تسلط پیدا کند، خواهد توانست دریچه جدیدی برای کسب سودهای بیشتر، کاهش ریسک معاملاتی و حداقل کردن زیان هایش باز کند.

اگرچه معامله گران با هم تفاوت دارند، یک معامله گر باید همیشه حجم معاملاتش را با میزان ریسک ­پذیری شخصی اش همسو کند. البته ریسک های دیگری نیز پیش رو هسستند، نظیر میزان درآمد، تقویم اقتصادی، کنفرانس ها، تحلیلها زمان های بدون خبر مهم، و مانند اینها. همچنین ریسک های اجتماعی و ریسک های مربوط به ژئوپولتیکی نیز وجود دارند که تشخیص آنها بسیار سخت تر است، اما زمانی که در حال مدیریت حجم معاملات هستید باید لحاظ شوند.

من با کاهش حجم و هج کردن پوزیشن ها، ریسک زیاد را متعادل میکنم.

بسیاری از معامله گران وضع ثابتی دارند و در عبور از این مرحله دچار مشکل اند. چه توصیه ای می توانید به آنان بکنید؟

معامله گری یک تعادل روشمند از ترکیب دانش و اصلاح­پذیری همیشگی است. حتی موفق ترین معامله گران هم (مانند ورزشکاران موفق) دوران افول یا دوران با عملکرد ضعیف را تجربه خواهند کرد. بستگی دارد شما چگونه با آن مواجه شوید که به مسیر اصلیتان بازگردید.نسخه یک شخص را نمیتوان برای دیگری هم استفاده کرد این حالت برای هر کس در دنیا متفاوت و منحصر به فرد است.

زمانی که احساس میکنم معاملاتم دچار چنین مشکلی شده است، به اصول معاملاتم رجوع می کنم. من سعی میکنم تشخیص دهم چه بخشی از اجرا و معاملاتم اشتباه بوده است و دلایل و تاثیرات این اشتباهات کجا بوده است. زمانی که متوجه شدم چه چیزی باعث گمراهی ام شده این واقعیت را که من بوده ام که خراب کرده ام و من باعث این اشتباه شده ام، می پذیرم. یک معامله گر نیاز است بفهمد که همیشه باید در حال یادگیری باشد، همیشه به خودش تلنگر بزند و دچار غرور نشود و همیشه آماده تغیرات باشد. هرگاه، به عنوان معامله گر، از پیشرفت و یادگیری دست بکشید، از همان زمان، پتانسیل ها و توانایی هایتان را محدود کرده اید.”

حالا که شما معامله گر موفق و سودسازی شده اید، برای بهتر کردن توانایی هایتان چه کارهایی انجام می­دهید؟

من همیشه از واژه  “چرا؟” و “چه چیزی؟” برای بررسی و تحلیل معاملاتم استفاده می کنم. فهمیدن “چرا”ی پشت هر معامله خوب یا بد بدین معناست که می توانم/نمی توانم، که موفقیت/شکستم را زمانی که معامله بعدی را انجام میدهم، تکرار کنم.

واژه ی”چه چیزی؟” (نام سهم، میزان سود یا زیان) به سادگی محصول همین این فرایند است.

برای شفاف کردن موضوع، به مفهموم عبارت “به جای اینکه به شخصی ماهی بدهی به او ماهی گیری یاد بده که تا اخر عمرش بتوانی او را سیر کنی” عمیق فکر کنید. فهمیدن فرایندی که به یک معامله منتهی می شود باعث تقویت توانایی های من می شود در حالی که تاثیرات احساسی من را به حداقل می رساند؛ و اگر معامله به سادگی و صرفاً با یک خوش شانسی و یا بدشانسی ناب (سود یا ضرر) همراه شود، همان چیزی است که باید آن را بررسی کنم. در نهایت با هر معامله ای سعی میکنم همه مهارت هایم را بکار بگیرم، انضباط معاملاتی را تمرین کنم و از هر شکست یا پیروزی بیاموزم و رشد کنم.

آیا عادت و یا روشی را دارید که از آن استفاده کنید و دیگران آن را غیرمعقول بدانند؟

همیشه برای قوانین استثنائاتی وجود دارد.

من معمولا سعی میکنم قبل و بعد از بازار از فضای معامله فاصله بگیرم. معمولاً سعی میکنم در نیم ساعت و یا یک ساعت اول بازار معامله نکنم. همچنین معامله زمان اعلام اخبار مرسوم (مانند انتشار اخبار مربوط به p/e ،انتشار نرخ تورم، صدور احکام مجلس و دادگاه های ایالتی و غیره) برای من ممنوع است.

با این اوصاف بیشتر معاملات موفق و سوددهم از شکستن قوانین کلی ام حاصل میشود. اما هیچ وقت در همین معاملات سودده هم کورکورانه وارد نشده ام. در هر کدام از این حالات، که به ندرت اتفاق می افتند، زمانی آن معاملات را انجام می دهم که دلایل خوب و معقولی همراه با ریسک محدود پیدا کنم. ریسک محدود می تواند بر اساس خود استراتژی به دست بیاید، به اندازه یک معامله معمولی حجم معامله گرفته شود ، و یا زمانی که احتمالاً در معامله خواهیم بود میزان ریسک را مشخص کند. دوباره تاکید می کنم اینها حالت های خاصی هستند که با حالت معاملاتی معمول من مقایسه می شوند که در هر کدام از آنها من نسبت سود به زیان را مورد توجه قرار می دهم.

مشکل نادیده گرفتن قوانین کلی ام این است که این کار می تواند به من هزینه –تحمیل زیان،هزینه فرصت، از دست دادن اعتماد به نفسم و… وارد کند. بنابراین با هر معامله ای یادداشت برداری میکنم با این مضمون که چه کاری را درست و چه کار نادرستی را انجام داده ام، و سپس این شرایط را با هدف اصلاح تصمیمات معاملاتی ام بررسی میکنم. فارغ از شکست یا پیروزی، من از تجربیاتم می آموزم، رشد میکنم، و سعی میکنم به دور از سبک و ریسک معاملاتی ام عادت نکنم.

برای معامله گران موفق چه نصیحتی دارید؟

هوش مصنوعی و پلتفرم های معاملاتی اجتماعی ابزار هایی هستند که به این زودی ها از دور خارج نمی شوند. معامله گران موفق محیط اطرافشان را می شناسند و بر اساس آن عمل خواهند کرد.

همچنین من هنوز معامله گری را ندیده ام که اشتباهات بزرگ نداشته است. یک معامله گر موفق هیچ وقت آن اشتباهات فاحش خود را فراموش نمی کند و همیشه اشتباهات گذشته خود را در چک لیست کارهایی که نباید انجام دهد نگه می دارد، زیرا می داند این اشتباهات دوباره اتفاق خواهند افتاد. آنها این اشتباهات و تقصیراتشان را با کمال میل پذیرفته اند…. درحالی که اجازه نمی دهند بار روانی این اشتباهات باعث ایجاد هرج و مرج در تمرکزشان شود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.