درخواست مشاوره تماس

جشنواره

مصاحبه با رودی لدر معامله گر بازارهای مالی

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر
account_circle معین تقی زادهaccess_time 4 می 2020
چند سال است که معامله می کنید؟

از سال ۲۰۰۸ سال پیش تا کنون در معاملات فارکس هستم و در کنارش شغلم که معاملات املاک در نیویورک و کالیفرنیا است را نیز دنبال می کنم.

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

هنگام یادگیری چه کسانی یا چه چیزهایی نقش کمکی مناسبی را برای شما ایفا کردند؟

مربیان، کتاب ها یا سایر اشخاص. و مطمئنا مربی تاثیر بسزایی دارد.

به نظر خودتان چه عواملی در این زمینه بیشتر به شما کمک کردند؟

خب من در ابتدا و قبل از انجام معاملات واقعی، آموزش و تحصیل در زمینه معامله گری را شروع کرده و مربیان زیادی داشتم. با افرادی چون جان پرسنز (John Persons)، تیموتی مورگ (Timothy Morge) و استیو نیسون (Steve Nison) و بسیاری از مربیان دیگر، دوره های آموزشی را گذرانده و در پایان به این نتیجه رسیدم که برای پیشرفت باید به خود تکیه کنم. زیرا هر کسی که با آن روبرو می شوید از دیدگاه خودش به بازار می نگرد.

پس بنظر شما باید هر کسی مطالب بنیادین در مورد بازار را بیاموزد اما در نهایت همه چیز به خود شخص بستگی دارد و باید از منظر درست و به سبک خودش به بازار بنگرد؟

بله دقیقا .مربیان، دوره های آموزشی، کنفرانس ها و… فقط آموزش های ابتدایی به شما می دهند. در بازار مالی مربیان نمی توانند مطالب اساسی و مهمی که باعث موفقیت می شوند را به شما بیاموزند. مثلا سایت آموزشی Babypips.com به عنوان یک منبع آموزشی در دسترس همگان است اما اگر نتوانید به درستی بر یک سبک معاملاتی تمرکز کنید، پیوسته در حال از این شاخه به آن شاخه پریدن هستید.

آیا بنظر شما دوره های آموزشی مناسب و سطح بالایی برای آموزش معامله گری وجود دارند یا اغلب کلاهبرداری افراد و موسسات صرفا برای بدست آوردن درآمد می باشند؟

این سوال خوبی است. می خواهم کاملا واضح و بی پرده و از منظر شخصی جوانب این مسئله را بررسی کنیم. من معتقدم مربیان معامله گری خوبی وجود دارند اما به عنوان کسی که علاقه مند یادگیری معامله گری به عنوان یک شغل تمام وقت می باشم، معتقدم بسیاری از مربیان تجربه کاری کمی دارند. آن ها حساب های پانصد هزار دلاری و … را به شما نشان می دهند، که به سادگی بازدهی روزانه یا هفتگی خارق العاده ای دارند. همچنین آن ها هزینه های گزافی از شما می گیرند تا اصول بازار را به شما آموزش دهند در حالیکه تا حالا خودشان معامله گری حرفه ای را تجربه نکرده اند. به نظر من اگر آن ها اشراف کلی بر موانع و مشکلات و علم مناسبی از معامله گری داشتند، امروزه می بایست تعداد زیادی از شاگردان آن ها در این بازار به سطح بالایی از پیشرفت رسیده باشند.

می خواهم نظر شما را به عنوان یک معامله گر حرفه ای، در مورد اکسپرت ها (ربات های معامله گر) بدانم.

معتقدم بسیار عالی هستند. اکسپرت ها (فراچارت: ربات های معامله گر) می توانند ساعات جلوی کامپیوتر نشستن را برای معامله گران کاهش دهند.

نظر شما در مورد ایمیل های تبلیغاتی مربوط به بازار های مالی چیست؟

من از اینکه مردم با ایمیل های تبلیغاتی با محتوایی چون «یک اکسپرت با سوددهی ۵% ماهیانه» گمراه می شوند، متنفرم. مثلا گفته می شود، «می توانید این اکسپرت را فقط با ۲۵۹$ بخرید». اگر کسی اکسپرتی با بازدهی ماهیانه ۵% داشته باشد، چرا باید آن را فقط ۲۵۹$ بفروشد؟ اگر این واقعیت داشته باشد او احتمالا یک دیوانه است. بنظر من انجام معاملات تمام اتوماتیک به وسیله ی اکسپرت درست نیست. من ترجیح می دهم خودم معاملاتم را انجام دهم و در کنار آن از اکسپرت نیز کمک بگیرم، بعبارت دیگر معاملات نیمه اتوماتیک را ترجیح می دهم و لازم به ذکر است که اکسپرت ها نیز تا حدودی می توانند گمراه کننده باشند.

جالبه،تا حالا نشنیده بودم که اکسپرت ها بعد از ورود به معامله استفاده بشن؟

مساله ای که در مورد اکسپرت وجود دارد این است که اگر کاری که عاشق آن هستید را بخواهید اتوماتیک انجام دهید،دیگر شغل مورد علاقه ای نخواهید داشت و با این همه وقت آزاد احتمالا دیوانه می شوید!!!!

شما از چه سیستم های معاملاتی و تایم فریم های زمانی استفاده می کنید؟

روش های معاملاتی من به مواردی از قبیل موجودی حساب، موجودی قابل معامله، ضریب اهرمی، معاملات دو طرفه، نحوه ارزش گذاری و اهداف معاملاتیم بستگی دارند. پس از بررسی شرایط و تعیین اهداف معاملاتی ممکن است یک یا دو روش را انتخاب کنم. من برای هر یک از حساب هایم روش معاملاتی خاصی در نظر می گیرم زیرا شرایط هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت است. می دانم ممکن است افرادی هم بگویند که با اغلب روش های معاملاتی از قبیل فیبوناتچی،پیوت های روزانه و سطوح حمایت/مقاومت در تایم فریم های زمانی متفاوتی کار می کنند. که بنظرم این موارد معمولا منجر به بی خوابی شدید و مصرف قرص خواب آور شده که ناشی از استرس و زیان معاملات است.

من تایم فریم های زمانی بالاتر را ترجیح می دهم زیرا می توانم تجسم ذهنی از حرکات قیمتی یک جفت ارز در ماه های آینده داشته باشم. برای شناخت حرکات قیمتی یک جفت ارز باید همانند شناخت همسر آینده تان وقت بگذارید. که طبعا باید اینکار را به تنهایی انجام دهید و می تواند زمان زیادی طول بکشد. پس از انجام موارد بالا به فریم های پایین تر (حداقل نیم ساعته) رجوع می کنم. که این بنظرم یک این روال دقیق برای معاملات می باشد.

چه زمانی شروع به تدریس کردید؟

من حدودا یکسال پیش شروع به فعالیت آموزشی کردم. نسبت به سایر مربیان معامله گری، مسیر آموزشی متفاوتی را در پیش گرفتم. همانطور که در بالا ذکر شد، مطالب آموزشی زیادی از سایر مربیان مطالعه کرده ام به همین جهت زمانی که خودم شروع به تدریس معامله گری کردم، بنای کار خویش را بر تدریس و ترویج مطالبی گذاشتم که سایر مربیان تا به آن زمان مطرح نکرده بودند.

دو مورد از مواردی که به نظرتان سایر مربیان آموزش نداده اند را مثال بزنید؟

بنظر من بسیاری از مربیان معامله گری حس می کنند باید در قبال امکانات و خدماتی از قبیل: روش های معاملاتی چندگانه، انجمن ها، فایل های صوتی، آرشیو مطالب، فایل های آموزشی بصورت PDF، چت روم های پرسش و پاسخ و … باید از دانشجویان هزینه های گزافی دریافت کنند. هنگامی که شما این موارد را برای کسی که در حال آموزش است فراهم می کنید، دیگر آن شخص بدنبال یادگیری مبانی موفقیت در بازار نخواهد رفت. اصلا نیازی به این چیزهای اضافی هست؟! این ها فقط مایه آشفتگی دانشجویان است. شما بهتر از من می دانید که نیازی به این موارد نیست و اکثرا بلا استفاده می باشند. نوشتن مطالب بصورت روزانه در وبلاگ، استفاده از روش های مختلف معاملاتی، تمرکز بیش از حد بر آمار و عملکرد معاملات، محاسبات درصد های سود/زیان، صفحات متعدد اکسل و داشتن یک شغل تمام وقت (غیر از معامله گری) تماما مواردی هستند که یک فرد در حال آموزش را از فلسفه ی اصلی بازار دور کرده و روند انجام معاملات آن ها را مختل می کنند. در واقع باید، بیشتر بر موارد ضروری تمرکز کنیم.

این ها مواردی هستند که من به کسانی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند،تذکر می دهم. شما با بودجه ی ۲۰$ می توانید ۲۰ تکه مرغ کنتاکی سرخ شده یا یک بسته پنیر لوبیا (فراچارت: توفو که به پنیر سویا نیز معروف است فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد) برای خودتان تهیه کنید. حالا بنظر خودتان کدام یک برای سلامت بدنتان مناسب تر است؟

بر اساس تجربیات شما کدام دسته از افراد در بازار مالی موفق ترند؟ در خارج از دنیای معامله گری بیشتر علاقه مند به انجام چه کاری هستید؟

به نظر من هر کسی می تواند در این زمینه موفق شود و هیچ محدودیتی بر حسب خصوصیات انسان وجود ندارد و بسیاری برای توجیه عدم موفقیتشان از نداشتن استعداد سخن می گویند. من به این معتقدم که اگر توانستید تصورش کنید، حتما می توانید انجامش دهید. به همین جهت به همه توصیه می کنم صرفا جهت بدست آوردن پول یا درآمد بالایی که سایر افراد در این زمینه دارند، وارد بازارهای مالی نشوید. این کار را با عشق انجام دهید. اگر به خواندن اخبار اقتصادی و تجزیه و تحلیل نموداری علاقه ی وافری دارید، در این زمینه فعالیت کنید.

علاقه های جانبی شما چیست؟

تفریحاتی از قبیل: دویدن، آشپزی و مطالعه ی کتاب هایی چون افلاطون، هنر جنگ و چهار ساعت کار در هفته که در این میان سپری کردن اوقاتی با دوستان به همراه یک لیوان نوشیدنی همیشه حس خوبی در من ایجاد می کند. من همچنین زمان زیادی را به بررسی و آزمایش استراتژی های معاملاتی می گذرانم.

برداشت پایانی مصاحبه گر

بنظرم رودی لدر یک معامله گر عاشق و واقعی است. در مصاحبه ای که انجام شد متوجه شدم، او فرد بسیار محترم و منعطفی است. اینکه او همیشه در حال آزمایش خویشتن است و شاگردانش را هم به آن ترغیب می کند، نکته ی بسیار جالبی است. این یک رویکرد نوآورانه در معاملات است زیرا معمولا اکثر مربیان نمی خواهند در مورد نحوه عملکرد و نتایج واقعی سیستم های معاملاتی به شما توضیحی بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.