درخواست مشاوره تماس

جشنواره

مقایسه‌ بازار خودرو با سایر بازارها

account_circle معین تقی زادهaccess_time 21 جولای 2020

مقایسه‌ بازار خودرو با سایر بازارها

کاربرانی که به دنبال کسب درآمدهای ثابت ماهیانه هستند به راحتی می‌توانند از بازار خودرو استفاده نمایند. مقایسه این بازار با سایر بازارها کمی کار را برای کاربر سخت می‌نماید. به لحاظ آماری و مقایسه جذابیت‌ها سرمایه گذاری در خودرو رتبه بالایی در میان مدل‌ها و بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری نخواهد داشت. شاید دلیل ناشناخته بودن آن برای کاربرآن‌هم همین امر باشد. اما بااین‌وجود در مقایسه بین بازارهای با ریسک بسیار بالا مانند بازار سکه و بازارهایی با ریسک پایین اما سرمایه اولیه خیلی زیاد مانند بازار مسکن وجود یک بازار میان رده با ریسک پایین اما سرمایه اولیه کم می‌تواند برگ برنده‌ای برای کاربران و سرمایه‌گذاران در این میان باشد. بازار خودرو از دردسرهای فروش بازار مسکن دور بوده و استرس‌های خریدوفروش بازار سکه را نیز به کاربر انتقال نمی‌دهد. از این رو یک اطمینان نسبی در روحیه سرمایه‌گذار وجود خواهد داشت. البته این موضوع به شرط آشنایی با تکنیک‌های سرمایه گذاری در خودرو است.

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

چرا باید به سرمایه‌گذاری در خودرو فکر کنیم؟

شاید این سؤال در ذهن شما ایجاد شده باشد که باوجود بازارهایی مانند بازار سکه و طلا دیگر چرا باید به فکر سرمایه گذاری در خودرو باشیم. برای پاسخ به این سؤال بایستی از داده‌های آماری و سابقه بازارهای مختلف در ایران استفاده نماییم. بازار سکه در سال‌های اخیر باوجود رشد بسیار زیادی که داشته است اما بارها و بارها دستخوش استرس‌های نگران کننده برای کاربران خود بوده و حتی در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت ضررهای بزرگی را نیز برای آن‌ها ایجاد کرده است. یا بازار ارز همچنین. بازار مسکن هم نیاز به سرمایه‌های زیادی برای ورود دارد. زا این رو برای متعادل نگه داشتنورود به بازار خودرو می‌تواند کاملاً منطقی و اصولی باشد. سرمایه‌گذاران منطقی و آنهایی که باوجود ریسک‌پذیری مناسب احتیاط را نیز از ذهن خود بیرون نمی‌کنند، همیشه به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری مطمئن هستند تا میزان ریسک کلی خود را در بازارهای سرمایه‌گذاری کاهش دهند. از این رو شما هم می‌توانید با استفاده از قابلیت‌های بازار خودرو از آن برای کنترل ریسک خود استفاده کنید.

عوامل مؤثر بر نوسان قیمت خودرو

نوسان قیمت خودرو تحت تاثیر عوامل مختلف داخلی و خارجی قرار دارد. هرچند نوسان قیمت خودروهای خارجی با تاثیر گرفتن از قیمت دلار داخلی ایجاد می‌شوند اما در خودروهای داخلی چندین عامل دیگر نیز روی این نوسان تأثیرگذار هستند. در کل نوسان قیمت خودرو را می‌توان تحت تاثیر موارد زیر تجزیه‌وتحلیل کرد:

  • نرخ برابری دلار به ریال:

قیمت دلار داخلی بیشترین تاثیر را روی نوسان قیمت خودرو می‌گذارد. البته کمتر محصولی را می‌توان یافت که در داخل کشور تحت تاثیر قیمت ارز مبادله نشود. بااین‌حال یک نکته مهم درباره نوسان قیمت خودرو ناشی از نوسان قیمت دلار این است که خودرو این استعداد را دارد که با ضرایب ۲ تا ۳ برابری نسبت به قیمت دلار نوسان نماید. به این معنی که نوسان ۲۰ درصدی قیمت دلار می‌تواند منجر به نوسان ۴۰ تا ۶۰ درصدی قیمت خودرو شود. از این رو کسانی که به دنبال سرمایه گذرای در ارز هستند کی توانند سرمایه‌های خود را با انتقال به بازار خودروهای خارجی چندین برابر بیشتر از نوسان قیمت دلار رشد دهند.

  • قیمت مواد اولیه:

هرچند بازار خودرو ایران ارتباط مستقیمی با بازارهای خارجی ندارد بااین‌وجود مواد اولیه برای تولید خودروهای داخلی اکثراً از خارج وارد می‌شود. از این رو به دلیل نوسان قیمت فلزات به‌کاررفته در ساخت خودروها می‌تواند قیمت این کالا تاثیر مستقیمی داشته باشد. برای مثال نمودار زیر نوسان قیمت ورق ۱٫۵ میل یکی از ورق‌های پرکاربرد در ساخت خود را در طی یک سال نشان می‌دهد.

  • میزان تقاضا:

یکی دیگر از عوامل اصلی نوسان قیمت خودرو در بازار داخل میزان تقاضا برای آن می‌باشد. با افزایش تقاضا مسلماً قیمت خودروها نیز افزایش خواهد یافت.

ریسک در بازار خودرو

ریسک بازار خودرو بیشتر از اینکه مربوط به خود این بازار باشد، مربوط به اطلاعات و نحوه عملکرد خود فرد است. برای مثال کاربرانی که قصد خرید و سرمایه‌گذاری در بازار خودرو دست‌دوم را دارند بایستی با مشکلات فنی خودروها آشنا بوده و قبل از خرید درباره کیفیت کار این وسایل اطمینان حاصل نمایند. از این رو ریسک ورود به بازار خودرو با کمی آموزش کاملاً قبال پوشش خواهد بود. خطر تصادف و از بین رفتن خودروها نیز در صورت عدم دقت از دیگر ریسک‌های سرمایه گذاری در خودرو  می‌باشد. یک تصادف کوچک می‌تواند میلیون‌ها تومان سرمایه‌گذاری شما را به باد دهد. ریسک کاهش قیمت یکی از ریسک‌های معمول در هر بازاری است. اما این ریسک در بازار خودرو با استفاده زا روش‌های دیگر مانند اجاره دادن خودرو کاملاً قابل کنترل است. البته در درازمدت این ریسک نیز در بازار به‌خودی‌خود برطرف خواهد شد.

خرید آسان خودرو در ایران

خودرو در ایران ازجمله وسایلی محسوب می‌شود که به صورت مستقیم از طرف دولت و بانک‌ها برای خرید آن وام اعطا می‌شود. البته این وام برای خودروهای داخلی تعریف می‌شود. علاوه بر این امکان خرید اقساطی و اجاره به شرط تملیک نیز از دیگر روش‌های کمک کننده به خرید خودرو در ایران است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اقدام به خرید خودرو مورد نظر خود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.