درخواست مشاوره تماس

جشنواره

چگونگی تقویت مهارت فکر خلاق

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر
account_circle معین تقی زادهaccess_time 7 ژوئن 2020

به جای اینکه اطلاعات را به‌خاطر بسپارید، کاری که افراد موفق انجام می‌دهند را انجام دهید و مهارت‌های تفکر خلاق خود را تقویت نمایید

احتمالاً با اصطلاح «دانش قدرت است» آشنا هستید، بدین معنا که هر چه بیشتر بدانیم، کارهای بیشتر می‌توانیم انجام دهیم. این نقل‌قول نتوانسته است بین دو نوع دانش تمایز قائل شود:

به‌خاطر سپردن اطلاعات و تفکر خلاق.

با به‌خاطر سپردن اطلاعات، شما خرده اطلاعاتی یاد می‌گیرید و آنها را در مغز خود ذخیره می‌کنید که بعدها به آن مراجعه نمایید. ولی بسیاری از این اطلاعات حفظ شده عاقبتی مثل جعبه‌های قدیمی داخل گاراژ دارند: فقط وقتی به سراغشان می‌روید که به محتویات داخل آن‌ها نیاز داشته باشید. از سوی دیگر تفکر خلاق، بر یافتن راه‌حل‌های مبتکرانه تمرکز دارد. این یعنی برای پرداختن به هر نوع مشکل یا چالشی هنرمندانه شیوه‌های جدید و مطلوب ایجاد نمایید. اگرچه به‌خاطر سپردن اطلاعات به نوبه خود مهم است ولی تفکر خلاق ما را قادر می‌سازد در مواجهه با هر مانعی، به سرعت و کارآمد بر آن غلبه نماییم. حفظ کردن اطلاعات مغز ما را انعطاف‌ناپذیر می‌کند؛ تفکر خلاق مغزهایمان را سازگار و منعطف می‌سازد. این بدین معناست که افراد موفق همیشه بر رشد تفکر خلاق خود تمرکز دارند، به‌جای اینکه صرفاً به حفظ کردن اطلاعات بپردازند.

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.موسسه کارآفرین آوای مشاهیر

امروز چگونه می‌توانم کار بهتری انجام دهم:

با این سه اقدام می‌توانید تفکر خلاق را تقویت کنید پذیرای ایده‌های نو باشید، برای تجربه چیزهای جدید از هر فرصتی که می‌توانید بهره ببرید و هر صبح ده دقیقه را به این سوال اختصاص دهید و به آن فکر کنید «امروز چگونه می‌توانم کار بهتری انجام دهم؟» راهی که بتوانید به بهبود این سه اقدام کمک کنید، این است که در سبک زندگی‌تان تنوع ایجاد کنید. برای مثال، مطمئن شوید با افرادی وقت می‌گذرانید که از شما حمایت می‌کنند و در عین حال باورها و ایده‌های شما را آشکارا به چالش می‌کشند. یا به یک گروه اجتماعی در محیطی خارج از شغل و حرفه خود ملحق شوید. به عنوان مثال اگر فروشنده اتومبیل هستید، عضویت در باشگاه طراحی گرافیک، خارج از حیطه کاری خودتان می‌تواند جالب باشد. این کار به کسب مهارت‌های جدید منجر می‌شود و کسی نمی‌داند، شاید در نهایت بتوانید اقدام به طراحی تبلیغاتی برای شرکتتان کنید.

هر روز با تفکر و اقدام مثبت تمام افکار منفی را از بین ببرید

در جامعه‌ امروز، منفی‌نگری همه جا هست، از گزارش قتل‌ها توسط اخبار تا تبلیغاتی که سعی دارند به ما احساس چاقی یا زشت بودن بدهند. اما تنها رسانه نیست که منفی است. خیلی‌وقت‌ها حتی نزدیک‌ترین افراد به ما مدام این حرف پوچ را تکرار می‌کنند که «تو نمی‌توانی این کار را انجام بدهی پس تلاش هم نکن»، برای مثال، احتمالاً بهترین دوستانتان از رؤیای رئیس شرکت شدن شما انتقاد می‌کنند. مدتی که بگذرد به تفکر منفی عادت می‌کنیم چون طبیعی به‌نظر می‌رسد. افکار منفی ما مثل هیولاهای ذهنی عمل می‌کنند: هر چه بیشتر بگذاریم وارد روح‌مان شوند، آنها قوی‌تر می‌شوند، تا اینکه تفکر مثبت را کاملاً سرکوب نمایند. اما واقعیت این است که تفکر منفی به‌هنجار یا سالم نیست. در حقیقت یکی از مواردی است که مردم را از موفق شدن دور نگه می‌دارد.

این کار نشدنی است:

برای همین افرادی که می‌گویند «این کار نشدنی است» تقریباً همیشه ناموفق یا معمولی هستند. پس قطعاً برای رسیدن به رؤیاهایتان لازم است از دست این منفی‌نگری خلاص شوید. بدین منظور، شروع کنید هر روز به مثبت‌ بیندیشید و مثبت عمل کنید. این کار به شما کمک می‌کند که برای گندیدن منفی‌نگری در ذهن فضایی نگذارید‌ و آن از بین ببرید. بهترین روش برای این کار این است که خودتان یک سخنرانی انگیزشی بنویسید که شبیه آگهی بازرگانی خوانده شود: تبلیغی برای «فروش خودتان به خودتان» که در آن بهترین ویژگی‌هایی که شما را از هر کس دیگری متمایز می‌سازند را، به خود یادآوری کنید.

آگهی بازرگانی:

این «آگهی بازرگانی» را در خلوت خود، حداقل روزی یک بار با صدای بلند و روزی چندبار آهسته بخوانید. بزودی خودتان را تاحدی باور خواهید کرد که منفی‌نگری دنیای بیرون مانند بارانِ روی چتر از شما دور خواهند ماند. برای مثال، اگر معلم هستید و فکر می‌کنید باعث خنداندن دانش‌آموزان‌تان می‌شوید، به‌ یاد داشته باشید این چیزی است که شما را از دیگر معلمان جدا می‌کند. با شناختن این ویژگی متمایزکننده، خود را به‌عنوان یک عضو تأثیرگذار در هیأت معلمان برجسته می‌کنید، که به شما اعتماد به‌نفس و شجاعت می‌دهد تا هر روز بهترین‌های خودتان ارائه دهید.

هیچ کس جزیره نیست؛ موفقیت شما بستگی به حمایت دیگران دارد، بنابراین با همه با احترام رفتار کنید

تا حالا همکاری داشته‌اید که بی‌دلیل با شما بدرفتاری کند؟ بدیهی است اولین واکنش شما این است که به او برچسب عصبانی یا حتی دیوانه بزنید. اگرچه چیزی که شما نمی‎‎‌بینید این است که آنها دقیقاً مانند خود شما هستند و تصادفاً این واکنش را فقط نسبت به شما داشتند چون تحت تأثیر چیز دیگری در زندگی‌شان بوده‌اند. حال که این را می‌دانید همیشه باید جوری با آنها رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار شود: مثل یک شخص مهم. اگر با هر کسی که می‌شناسید و برخورد دارید مثل فردی مهم رفتار کنید متوجه خواهید شد که دست از بدرفتاری با شما بر خواهند داشت و همین‌گونه درباره شما فکر و رفتار می‌کنند و این یعنی وقتی در تلاش هستید که ترفیع بگیرید به احتمال زیاد این افراد در کنار شما هستند. و متوجه خواهید شد که حمایتشان برای موفقیت شما خیلی حیاتی است. چرا؟ چون کم پیش می‌آید یک فرد تنها و بدون کمک «خود را» به یک رده‌ی شغلی یا موفقیت بالاتر برساند.

ترفیع:

به‌طور کل، شما همراه هم‌رده‌ها و افراد زیردست خود «ترفیع» می‌گیرید، یعنی اطرافیانتان. پس اصلاً تعجب ندارد که افراد موفق مقید به ارتباط‌سازی خوب با اطرافیانشان هستند. برای مثال رئیس جمهور سابق آمریکا «لیندن جانسون»، از فرمول ده نکته‌ای خود را برای موفقیت به کار می‌برد، مثلاً تمرین‌هایی ایجاد کرده بود که نام همه را به‌خاطر بسپارد و بدون شک به شخص آشنایی که به موفقیتی رسیده بود تبریک می‌گفت. پس در پایان روز، یادتان باشد که هیچ کس تاکنون به تنهایی موفق نشده است. به همین دلیل باید در هر برخوردی با افراد دیگر طوری رفتار کنید که این فرد یا می‌تواند به حرفه شما کمک کند و یا به آن آسیب بزند.

مطمئن شوید که محیط اطرافتان در بالاترین سطح کیفیت قرار دارد، از دوستانی که دارید گرفته، تا نصیحتی که دریافت می‌کنید

احتمالاً با عبارت «شما همان چیزی هستید که می‌خورید» آشنا هستید، منظور این است که برای داشتن بدن سالم باید رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید. همین ایده درمورد ذهنیت شما نیز صادق است: طرز فکر شما تحت تأثیر آن چیزی است که می‌بینید و می‌شنوید. فضای زندگی، دوستان، مطالبی که می‌خوانید، همه‌ی این‌ها نقش «غذای ذهن» را دارند و ابزارهای تأثیرگذاری بر فرایندهای فکری شما هستند. برای مثال، ارتباط طولانی با افراد شایعه‌ساز به احتمال زیاد شما را هم به شایعه‌سازی می‌کشاند. در مقابل، ارتباط طولانی به افرادی که فقط از دیگران فقط مثبت حرف می‌زنند شما را نیز اینگونه می‌کند. اصلاً اشتباه نکن شرکتی که در آن کار می‌کنید به شما آسیب زده است.

برای موفق شدن کاری را بکنید که افراد موفق می‌کنند:

محیطی باکیفیت برای خودتان بسازید. برای این کار مطمئن شوید که خانه‌ شما، زمینه‌ مطالعه، محیط کار، دایره‌ اجتماعی و اوقات فراغت‌تان همگی در بالاترین کیفیت قرار دارند، یعنی شما را ترغیب می‌کنند که به عنوان یک شخص رشد کنید. یک روش ممکن این است که محیط خود را با افراد موفق و مطالعه درباره‌ آن‌ها پُر کنید. وقتی سؤالی دارید یا طالب یک نصیحت هستید حتماً و فقط، از افراد موفق بپرسید و کسانی که در جایگاهی قرار دارند که می‌خواهید در زندگی به آنجا برسید.

به طرز رفتار خود نگاه کنید؛ حتی با دهان بسته هم به‌جای شما حرف می‎زند

گاهی اوقات که با دوست یا مخاطب خاص صحبت می‌کنید، احساس ناراحتی یا غم آنها را متوجه می‌شوید، حتی اگر نخواهند دراین‌باره چیزی بگویند. چون طرز رفتار و دیدگاه ما نسبت به زندگی همیشه برای دیگران آشکار است. چطور این موضوع را اینقدر خوب تشخیص می‌دهیم؟ چون اجداد تکاملی ما میلیون‌ها سال هیچ زبانی نداشتند. برای معاشرت به درک حالات بدن و چهره نیاز بود، نه کلمات و جملات. ما می‌توانیم رفتارها را بخوانیم چون در گذشته این توانایی به زنده ماندن اجدادمان کمک کرده است. طرز رفتارها آینه ذهن هستند. مردم همیشه از بین آن‌ها انتخاب می‌کنند، شخصی که برخورد بدی دارد واکنشی متفاوتی نسبت به فردی با برخورد مثبت دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را در برخورد با دیگران بگیرید لازم است طرز رفتاری سرشار از مثبت‌نگری انتخاب نمایید.

 

با بالا بردن اعتماد به‌نفس، ترس، یعنی دشمن شماره یک موفقیت، را نابود کنید

اغلب این توصیه که «ترس فقط در ذهن شماست» را برای کمک به افرادی می‌گویند که نسبت به ورود به موقعیت‌هایی نامطمئن تردید دارند و می‌خواهند بر آن غلبه کنند. ولی ترس چه خودساخته یا معقول باشد چه نباشد، حقیقت اینست که ترس وجود دارد. و می‌تواند دشمن شماره یک شما در ممانعت از موفقیت‌تان در آنچه که می‌خواهید انجام دهید، شود. ترس رایج، ترس از دیگران است. ریشه در این دارد که یادتان می‌رود دیگران هم مثل شما هستند. هیچ «مرد ابرقهرمان» یا «زن ابرقهرمانی» وجود ندارد، اساساً همه مانند هم هستند. با این وجود، این ترس، اگر بررسی نشده باقی بماند، می‌تواند تأثیرات مخربی بر موفقیت شما بگذارد. بدون توجه به اینکه با چه نوع ترسی مواجه هستید، لازم است بدانید پادزهر تمام ترس‌ها یک چیز است: اعتماد به‌نفس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.