درخواست مشاوره تماس

جشنواره

معاملات قرارداد آتی

موسسه کارآفرین

آوای مشاهیر

هیچ گاه مقدار حقوقت را با اندازه استعدادت اشتباه نگیر…!

ویژگی معاملات قرارداد آتی /ویدیو جامع قسمت 1

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر اولین برگزار کننده دوره آنلاین در ایران

6 ویژگی معاملات قرارداد آتی که هر کسی باید بداند

سررسید تحویل

معاملات قرارداد آتی سررسید معین دارد

دارایی پایه

نوع دارایی پایه قرارداد در بازار آتی مشخص است.

امکان خرید و فروش؟

بله در بازار آتی امکان خرید و فروش در بازار وجود دارد

وجه تضمین

چه برای خرید چه برای فروش وجه تضمین معین وجود دارد

حد نوسان

معاملات بصورت روزانه در قراردادهای آتی محدود به (۵%±) قیمت تسویه روز معاملاتی قبل میباشد. و امکان ثبت سفارش با قیمتی بالاتر و پایین تر از این بازه ووجود نخواهد داشت.

استفاده از اهرم

در بازار معاملات قرارداد آتی به راحتی میتوانید از اهرم مالی برای کسب سود بیشتر بهره ببرید.

آموزش های مرتبط

فرصت ها تکرار نمی شوند، زمانی که باران طلا می بارد سطل زیر آن بگذار نه یک قاشق!

جلسات اول هر دوره آموزشی را رایگان تماشا کنید.

بورس کالا در معاملات قرارداد آتی چیست؟

بورس کالا  . ابتدا اجازه بدید یک تعریف از بورس کالا داشته باشیم.یک بازار سازمان یافته برای انجام معامله کالاهای مشخص با استفاده از روش های معین  که در ادامه راجع به این مباحث صحبت می کنیم.

چه کالاهایی در بورس کالا معامله میشود؟

معامله محصولات کشاورزی، فلزات و موادمعدنی (کانی‌های فلزی)، محصولات شیمیایی و پتروشیمی و معاملات سکه آتی از جمله مواردی میباشد .که در بورس کالای ایران انجام میگیرد. در بورس کالا نیز همچون بورس اوراق بهادار دو طرفه عرضه (فروشندگان) و تقاضا (خریداران) وجود داره که مبادلات کالایی  در قالب یکی از انواع قراردادهای این بورس می‌پردازند. و کالاهای فرآوری نشده و خام از قبیل گندم، پنبه، انواع فلزات، مواد مورد نیاز پتروشیمی و … در این بورس خرید و فروش می‌شود. انواع قراردادهای بورس کالا شامل: نقد، ، مشتقه ،آتی سهامنسیه، سلف و آتی می باشد.

ویژگی های قرارداد های آتی:

اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﺑﻮدن معاملات  ﻗﺮارداد آتی:

شرایط استاندارد این نوع از قرارداد ها  باعث میشه که نتوانند به صورت دقیق به همه نیاز های معامله گران در بازار های مالی پاسخ بدهند. این شرط یکی از معایب قرارداد های آتی میباشد

شفافیت قیمت

بورس معاملات قرارداد های آتی مکانی مشخص برای خریداران و فروشندگان می باشد که از طریق سامانه الکترونیکی دارای استاندارد بورس، معاملات آتی انجام می شود. این معاملات برای تمامی معامله گران در بازار به صورت عادلانه عرضه قابل عرضه می باشد.

اتاق پایاپای

اتاق پایاپای (روزانه) در هر بورس، نقش مهمی را برای تضمین عملکرد مالی قراردادهای آتی معامله شده ایفا می ‌کنند که به عنوان پشتوانه قابل اطمینان برای طرفین معامله چه خریداران و چه فروشندگان می ‌باشد.

اهرم مالی

استفاده از اهرم مالی در معامله های قرارداد آتی از درجه ریسک بالایی برخوردار می باشد مثلا ریسک 1 به 5 و به معامله گران فرصت کسب کردن میزان سود بالایی را می ‌دهد به طوری که معامله گر با یک سپرده اولیه می ‌تواند معادل کل ارزش دارایی تعهد شده، سود و یا زیان کسب کند. پس بسیار مراقب اهرم باشید و در صورت عدم  داشتن دانش کافی به سمت معاملات قرارداد آتی نروید.

اما اگر میخواهید سریع یاد بگیرید و تا پتانسیل در بازار وجود داره از این پتانسیل در معاملات قرارداد آتی کسب سود کنید دوره بورس کالای ایران رو میتونید تهیه کنید و یا از مشاورین ما جهت نحوه ثبت نام در دوره کمک بگیرید.

اندازه قرارداد در معاملات قرارداد آتی

اندازه قرارداد مشخص کننده حجم دارایی ای است. که طی یک قرارداد باید تحویل داده شود و یا فروخته شود. به عبارتی می توان گفت، مقدار استاندارد شده دارایی پایه را به اصطلاح، اندازه قرارداد م گویند.

در این قرارداد ها، اندازه هر قرارداد توسط بورس تعیین می شود.و سرمایه گذاران فقط می ‌توانند مضرب های صحیحی از این مقادیر را مورد معامله قرار دهند.

سررسید در معاملات قرارداد آتی

تاریخ سر رسید قرارداد های  معاملات آتی بر روی یک کالا به صورت استاندارد و مشخص توسط بورس تعیین می شود. که البته هنگام خرید هر کالا سررسید آن کالا کاملا مشخص است . این قرارداد ها فقط برای سررسید های مشخصی تعیین می گرددکه امکان انجام این گونه معاملات آتی در آنها وجود دارد.

موقعیت های معاملاتی

موقعیت معاملاتی(Position) معامله زمانی صورت می گیرد که معامله گر در روز، معامله ای انجام دهد در حقیقت می توانیم بگوییم ، یک معامله گر در شروع کار روزانه که هنوز هیچ گونه معامله ای انجام نداده است، هیچ موضعی اتخاذ نکرده و در قسمت معاملات امروز پلتفرمش هیچ معامله ای ثبت نگردیده است.

اما به محض این که وارد بازار شود و شروع به انجام معامله نماید، این معامله گر موقعیت معاملاتی خود در قرارداد آتی را ثبت کرده است.

موقعیت تعهدی باز

موقعیت تعهدی باز، به موقعیتی که معامله گر هنوز موقعیت خود را نبسته  یا قرارداد را تسویه نکرده باشد یا تحویل دارایی و معاوضه فیزیکی رخ نداده باشد.

موقعیت تعهدی خرید

شخص که در معاملات قرارداد آتی، قرارداد آتی را خریداری کرده و خود را متعهد به خرید دارایی پایه براساس ضوابط استاندارد بورس در تاریخ معین می کند، به اصطلاح موقعیت خرید یا موقعیت تعهدی خرید اتخاذ می‌کند و در صورتی که موقعیت خود را تا تاریخ سررسید نگه دارد.، باید دارایی پایه معاملات  قرارداد  آتی را خریداری کند.

موقعیت تعهدی فروش

فردی که در بورس، قرارداد آتی را می‌فروشد و متعهد به تحویل دادن دارایی پایه براساس ضوابط استاندارد بورس در تاریخ سررسید است، اصطلاحا موقعیت فروش یا موقعیت تعهدی فروش، اختیار می‌کند. در صورتی که این فرد موقعیت خود را تا زمان سررسید حفظ کند باید دارایی پایه را تحویل دهد.

 

نماد معاملاتی

درباره نماد معاملاتی بصورت مفصل در مقاله و ویدیو  گواهی سپرده کالایی چیست؟   توضیح دادم که میتونید کامل مطالعه کنید.

اما بصورت اختصار  هر نماد معاملاتی از کالا ماه و سال تشکیل شده است مثلsafkh1401 به معنای زعفران خرداد 1401 میباشد.

شرایط دریافت کد معالاتی قرارداد آتی

برای فعالیت در بازار معاملات قرارداد های  آتی، باید پس از داشتن شروط اولیه  اقدام به دریافت کد آتی نمایند. فرآیند اخذ کد معاملاتی قراردادهای آتی به ترتیب زیر است:

  1. مراجعه به دفاتر و شعب کارگزاری‌های مجاز.
  2. ارائه مدارک هویتی
  3. تکمیل و امضای فرم های درخواست کد، اقرارنامه و بیانیه ریسک معاملات قراردادهای آتی و معرفی اطلاعات حساب بانکی
  4. تایید مدارک مذکور توسط کارگزار و ارائه آن به بورس کالا.
  5. بررسی مدارک مذکور توسط بورس کالا و صدور کد معاملاتی.

پس از دریافت کد، مشتری باید  نام کاربری و رمز عبور صادر شده توسط کارگزاری به سامانه معاملات برخط قراردادهای آتی دسترسی داشته باشد و معاملات خود را انجام دهند.

 

کلام آخر

بازار قرارداد معاملات آتی یکی از بهترین بازار های ایران برای معاملات سود اور است به نوعی که حتی با ورود خودرو به این بازار در صورت اگاهی شما از شرایط معامله شما میتوانید در مدت 2 ماه با خرید و فروش کالا حداق 50 میلیون تومان و با خرید و فروش کالاهای کوچکتر مثل نقره و طلا و زعفران موجودی حساب خود را دو تا 5 برابر کنید .

اگر به سود اوری علاقه دارید حتما معاملات در این بازار را از دست ندهید. اگر علاقه دارید سریع وارد بازار معاملات قرارداد آتی شوید ، دوره بورس کالای ایران موسسه کارافرین آوای مشاهیر را از دست ندهید.اگر تمایل دارید تمام بازار های روبصورت انلاین اموزش ببینید دوره معامله گر منضبط را به شما پیشنهاد میکنم. 

سپاس از همراهی شما