درخواست مشاوره تماس

جشنواره

EPS چیست ؟ و چه کاربردی در بورس دارد؟

EPS و کاربرد آن
account_circle معین تقی زادهaccess_time 29 اکتبر 2019

همه چیز درباره EPS

سرمایه گذاران برای ورود و فعالیت و کار  در بازارهای مالی و  بورس می بایست  اطلاعات لازم  درباره  اصطلاحات و مفاهیم بورسی را داشته باشند. موسسه کارآفرین آوای مشاهیر قصد دارد در این مقاله  مفهوم و کاربرد  عبارت  EPS  را به دانش پژوهان آموزش بورس  آموزش دهد . در صورت تمایل جهت یادگیری و آشنایی بیشتر  با عبارت  EPS  و  کاربرد های آن مارا در این مقاله همراهی کنید .

EPS و کاربرد آن

مفهوم EPS چیست؟

یکی از پرکاربردترین مفاهیم  و اصطلاحات بورسی در بین سرمایه گذاران  حرفه ای و تازه کار واژه ی EPS   است. جایی که وضعیت سهام یک شرکت از طرف  تحلیلگران بازار و سرمایه گذاران مورد بررسی و تحلیل  قرار می گیرد آن ها به شکل غیرمستقیم یا مستقیم از EPS استفاده  می کنند. یکی از مهم ترین مفاهیمی که به صورت غیر مستقیم و مستقیم بر قیمت سهام شرکتها در بورس اثر می گذارد EPS است . وقتی که شما سرمایه گذاری  را در بازار بورس شروع می کنید همیشه به اشکال گوناگون با واژه EPS مواجه می شوید . اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم  که معنی واژه eps چیست می توانیم بگوییم که eps یک کمپانی مساوی است با میزان سودی که در آن کمپانی به ازای هر یک عدد سهم کمپانی بدست می آید.

پیش بینی EpS

پیش بینی EPS در واقع (درآمد پیش بینی شده هر سهم) می باشد.  یعنی مقدار سودی که یک کمپانی  در سال مالی خود پیش بینی می کند را  در پایان سال مالی به آن سود برسد.کمپانی های بورسی موظف هستند هر سال قبل از شروع سال مالی جدید یک پیش بینی از عملکرد مالی خود به بازار بورس ارائه دهند . بدین ترتیب در آن پیش بینی براساس عملکرد گذشته کمپانی و همچنین نظر کارشناسان و مدیران کمپانی یک eps برای سال مالی جدید کمپانی پیش بینی خواهد شد. به این واژه eps اصطلاحا eps پیش بینی شده گفته می شود. واژه eps همانگونه که از اسمش  پیداست یک واژه پیش بینی  شده است که هنوز محقق نشده است. واژه eps درواقع همان سودی است که شما در سایت WWW.tsetmc.com به عنوان یک عدد روبروی eps کمپانی ها مشاهده خواهید کرد. حال  باید توجه داشته باشید که عددی که شما در سایت tsetmc.com به عنوان واژه eps یک کمپانی مشاهده می کنید، فقط پیش بینی آن کمپانی از مقدار سودی است که در انتهای سال جاری بدست خواهید آورد .هیچ قطعیت و تضمینی وجود ندارد که حتما در انتهای ان سال جاری این میزان  از eps برای کمپانی بورس بدست بیاید.

EPS  نهایی

واژه eps مقدار سودی است که یک کمپانی بورس بعد از گذشت یکسال مالی بدست می آورد.مدیران و حسابداران کمپانی پس از پایان سال مالی شرکت عملکرد حقیقی  شرکت را مورد بررسی قرارمی دهند .پس از محاسبه درآمدها و هزینه های شرکت، مبلغی را به عنوان سود خالص و نهایی شرکت اعلام می کنند که در بازار بورس به این سود همان eps تحقق یافته یا نهایی گفته می شود.

 

نکات کلیدیeps شرکتها

  1. همانطور که eps پیش بینی شده فقط یک پیش بینی می باشد، در نتیجه ممکن است که در طی سال چندین بار  دچار تغییراتی  شود. به دلیل اینکه احتمال دارد شرایط در طی سال تغییر پیدا کند. برای مثال احتمال دارد با گذشت عملکرد کمپانی بهتر یا بدتر شود . یا اتفاق خاصی در روند سودآوری کمپانی  رخ بدهد. ممکن است کمپانی به این دلایل پیش بینی eps اولیه را افزایش یا کاهش دهد. به این اتفاق دربازار بورس تعدیل سود یا تعدیل eps می گویند.
  2. کمپانی های بورسی وظیفه دارند پس  از گذشت هر فصل از سال مالی خود، نتیجه و گزارش عملکرد شرکت خود را اعلام کنند. پس از آن مجددا یک eps پیش بینی شده برای ادامه سال مالی خود ارائه بدهند. واژه eps جدید می تواند نسبت به واژه eps پیش بینی شده قبلی تفاوت بارزی نداشته باشد . یا تفاوت پیدا کرده باشد و کمپانی تعدیل eps داشته باشد که این به عملکرد کمپانی در 3 ماه اخیر وابسته است.
  3. هرزمان  از شروع سال مالی می گذرد، به دلیل اینکه اطلاعات کافی و بیشتری از عملکرد حقیقی کمپانی وجود دارد و اطلاعات مالی در دسترس مدیران و کارشناسان کمپانی  واقعی تر است، eps پیش بینی شده شرکت به آن eps که در آخر سال محقق خواهد شد نزدیکتر می شود و قابلیت اتکای قابل توجهی برای سهامداران کمپانی خواهد داشت.
  4. اکثرا eps پیش بینی شده اساس و مبنای قیمت گذاری قرار می گیرد.  زیرا که eps تحقق یافته پس از پایان سال مالی کمپانی بدست می آید و نتیجه  آن قبلا بر روی قیمت سهام کمپانی گذاشته شده است. در نتیجه یک سرمایه گذار حرفه ای بورس باید این قابلیت را بدست آورد . با آموزش صحیح  بورس که خود سرمایه گذار بررسی کند که آیا براساس شرایط موجود eps پیش بینی شده کمپانی به واقعیت نزدیک است. یا اینکه کمپانی پیش بینی صحیحی  از eps خود ارائه نداده است و این eps می تواند در انتهای سال کاهش یا افزایش پیدا کند.
خلاصه:

EPS یا  همان سود خالص هر سهام به شما در شناسایی کمپانی های سودآور کمک قابل توجهی می‌کند .تا  شما بتوانید شرکت های زیان آور از سودآور را شناسایی کرده . در نهایت  اقدام به خرید سهام کمپانی های سودآور کنید. برای اینکه  شما بتوانید برای انجام معامله های  خود با استفاده از EPS سهم موردنظر خودتان را تشخیص دهید . پس از آن شروع به سرمایه‌گذاری در بازار بورس کنید. اگر  شما قصد شرکت در مجمع سالیانه ای را دارید باید  به استراتژی ها و سیاست های هر کمپانی با کمپانی های دیگر در این بازار بورس دقت فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.