درخواست مشاوره تماس

جشنواره

سازوکار فرآیند معاملات بلوکی و کد به کد

account_circle معین تقی زادهaccess_time 6 می 2020

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

در این مقاله به بررسی سازوکار فرآیند معاملات بلوکی و کد به کد می‌پردازیم و متوجه خواهیم شد که:

 • معاملات بلوکی چیست؟
 • نحوه انجام معاملات بلوکی به چه صورت است؟
 • نحوه مشاهده معاملات بلوکی چیست؟
 • آیا ارزش معاملات بلوکی در ارزش معاملات کل بازار اثر دارد؟

 • آیا معامله بلوکی باعث رشد قیمت سهم می‌شود؟
 • معاملات کد به کد چیست؟
 • نحوه مشاهده معاملات کد به کد چیست؟
 • فیلترنویسی معاملات کد به کد چگونه است؟
 • تفاوت معامله بلوکی با کد به کد چیست؟

معاملات بلوکی چیست؟

زمانی که بخش بزرگ و قابل‌توجهی از سهام شرکت معامله می‌شود، گفته می‌شود که “معامله بلوکی” انجام‌شده است. در این نوع معامله که معمولاً توسط سهامداران حقوقی صورت می‌گیرد، محدودیت حجمی و قیمتی وجود ندارد و خریدار و فروشنده با توافق در قیمتی معین که معمولاً از قیمت معاملات خرد سهم بیشتر است، به انجام معامله می‌پردازند.

نحوه انجام معاملات بلوکی به چه صورت است؟

همان‌طور که گفته شد انجام معامله و تسویه‌حساب در معاملات بلوکی با بازار عادی تفاوت‌هایی دارد. تسویه بها سهام مبادلاتی، می‌تواند به دو صورت “عادی” و “شرایطی” انجام پذیرد. در معاملات بلوکی ابتدا کارگزار فروشنده، سفارش فروش خود را در سامانه معاملات بلوک در قیمت مشخص ثبت می‌کند، سپس کارگزار خریدار با قبول سفارش فروش در آن قیمت وارد معامله می‌شود. درصورتی‌که سفارش فروش امکان “تسویه خارج از پایاپای” را داشته باشد، کارگزار خریدار می‌تواند سفارش فروش را به دو صورت ” صرفاً خارج از پایاپای” و یا “نقدی و خارج از پایاپای” قبول کند. و درنهایت پس از طی مراحل، سفارش جهت تائید به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

 

آیا ارزش معاملات بلوکی در ارزش معاملات کل بازار اثر دارد؟

بله، در معاملات بلوکی ارزش کل معاملات شامل مجموع ارزش معاملات خرد (عادی) و معاملات عمده و بلوک است. برای به دست آوردن ارزش خالص معاملات خرد می‌بایست ارزش معاملات بلوک و عمده را از ارزش معاملات کل کسر کنیم.

آیا معامله بلوکی باعث رشد قیمت سهم می‌شود؟

اغلب سهامداران زمانی که بر روی یک نماد معامله بلوکی انجام می‌شود، انتظار رشد قیمت در آن نماد رادارند، چراکه معامله بلوکی در قیمتی بالاتر از قیمت نماد انجام می‌شود. درنتیجه تقاضا سهامداران در سهم افزایش‌یافته و موجب افزایش قیمت آن می‌شوند.

معامله بلوکی می‌تواند دو حالت زیر را ایجاد کند:

 • حالت اول: انجام معامله بلوکی موجب شود، فرد خریدار با مالکیت آن سهم صاحب کرسی مدیریتی شرکت شود و به‌نوعی تغییر مدیریتی ایجاد شود.  درنتیجه این تغییر سهامدار با اعمال سیاست‌های مدیریتی جدید در روند کاری و فعالیت‌های آتی شرکت، موجب افزایش تقاضا بر سهم شود. برای ایجاد تغییرات مدیریتی توسط سهامدار جدید می‌بایست اندازه بلوک معاملاتی بالاتر از ۵۰ درصد باشد.
 • حالت دوم: سهامداری برای وارد شدن به هیئت‌مدیره شرکت با کسری از سهام مواجه است، درنتیجه حاضر است به هر قیمتی آن سهم را از بازار جمع کند. این اتفاق موجب رشد قیمت سهم خواهد شد.

معامله بلوکی شرکت در چه صورت ارزشمند است؟

در معاملات بلوکی، بلوک یا آن حجم از سفارش که به این روش خریداری می‌شود در صورتی ارزنده است که بتواند خریدار را به کرسی هیئت‌مدیره بنشاند و موجب تغییرات مدیریتی شود. اما درصورتی‌که میزانی باشد که باعث تغییرات مدیریتی نشود ممکن است قیمت بلوک با قیمت تابلو و عادی نماد یکسان باشد. از طرفی گاهی سهام برای سهامدارانی که نیاز به‌حق رأی بیشتری در مجمع هیئت‌مدیره دارند ارزش بالایی پیدا می‌کند، که در این حالت به آن “سهام طلایی” می‌گویند.

معاملات کد به کد چیست؟

برای پاسخ به سوال کد به کد چیست می‌توان گفت که در بازار سرمایه ایران این امکان وجود دارد، که یک کد حقوقی چندین کد حقیقی هم داشته باشد. در واقع زمانی گفته می شود کد به کد صورت گرفته، که سهامدار حقوقی اقدام به معامله سهام بین کدهای حقیقی و حقوقی خود می‌کند. گاهی در معاملات روزانه حجم معاملات سهم یکباره رشد زیادی می‌کند، در این حالت احتمال وقوع عمل کد به کد وجود دارد که باید بررسی شود.

نحوه مشاهده معاملات کد به کد چیست؟

برای مشاهده معاملات کد به کد می بایست به ریز معاملات آن روز توجه کنیم. برای مثال معاملات کد به کد سهم تاپیکو را در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ به صورت زیر مشاهده می‌کنید:

کد به کد

همانطور که در سربرگ “سابقه” می‌بینید، در این تاریخ رشد چشمگیر معاملات سهم را شاهد بوده‌ایم، برای مشاهده جزییات معاملاتی این روز روی آن دابل کلیک کنید.

کد به کدکد به کد

 

انواع معاملات کد به کد و سیگنال های خرید و فروش آن چگونه است؟

همانطور که گفته شد عمل کد به کد از مبادله سهام بین کدهای حقیقی و حقوقی یک سهامدار صورت می‌پذیرد که می‌تواند حالت‌های زیر را داشته باشد:

 • کد به کد از حقوقی به حقیقی

 • کد به کد از از حقیقی به حقوقی

 • کد به کد از از حقوقی به حقوقی

 • کد به کد از حقیقی به حقیقی

مهم ترین حالت کد به کد از حقوقی به حقیقی است که می توان آن را به عنوان سینگالی مبنی بر خرید سهم در نظر گرفت. اما توجه داشته باشید این سیگنال ها نباید به تنهایی معیار خرید و فروش سهام قرار گیرد. برای معامله گری،  می‌‌بایست تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و رفتار سهم را نیز بررسی کرد تا ریسک سرمایه‌گذاری شما کاهش یابد.

 • سیگنال خرید: فروش با کد حقوقی و خرید آن با کد حقیقی
 • سیگنال فروش: فروش با کد حقیقی و خرید آن با کد حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.