درخواست مشاوره تماس

جشنواره

مصاحبه با جس فلدر معامله گر بازارهای مالی

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر
account_circle معین تقی زادهaccess_time 30 آوریل 2020
به درون ذهن جس فلدر خوش آمدید:

مصاحبه کننده: 20 سال است که جس فلدر در حیطه مدیریت سرمایه فعالیت می­کند. او اولین فعالیت حرفه ­ای خود را در کمپانی Bera Stearn   آغاز کرد و سپس یک  صندوق سرمایه­ گذاری چند میلیارد دلاری در sanata monica کالیفرنیا تأسیس کرد. وی به­ تازگی یک شرکت خانوادگی در شهر Bend در ایالت Oregon تأسیس کرده که نشریه The Felder Reprot را منتشر می­کند.

موسسه کارآفرین آوای مشاهیر

هدف موسسه کارآفرین آوای مشاهیر:

اینها پرسش هایی هستند که سعی شده در این مقاله در موسسه کار آفرین آوای مشاهیر در راستای آموزش بورس در شیراز منتشر شده است . به طور مختصر پاسخ داده شوند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

چه چیزی برای اولین بار توجه و علاقه شما را نسبت به بازار سهام جلب کرد؟

وقتی 8 سالم بود، پدرم یک کامپیوتر شخصی برایم خرید که یک بازی شبیه­ ساز بورس به اسم «میلیونر» داشت. زمان زیادی طول نکشید که از بازی خسته شدم و کنارش گذاشتم، ولی با مضمون و مفاهیم بازارهای مالی آشنا شدم. به­ زودی معاملات مجازی را آغاز کردم. یک دفتر حسابداری داشتم که اواخر هر هفته اطلاعات قیمت را در آن به ­روزرسانی می­کردم. بالاخره سرمایه­ گذاری با یک حساب واقعی را شروع کردم و  زمانی که در دانشکاه قبول شدم، فهمیدم این حوزه، همانی است که می­خواهم آینده کاری­ ام را در آن آغاز کنم.

چه روش یا استراتژی معاملاتی بود که شما آن را انجام دادید و در آن موفق نبودید؟

سخت است  بگویم همه این روش­ها  سبب شکست من شده­ اند.در آن زمان تلاش کردم روش­های مختلف را، که هرکدام مزیتی در فرایند کاری­ ام داشتند، تا جایی که ممکن است با هم ترکیب کنم. برخی در شرایط خاص بهتر از بقیه کار می­کردند. فکر می­کنم زمانی که به یکی از آنها بیشتر تکیه می­کردم، به دردسر می افتادم. اما الان سعی می­کنم تا زمانی که همه شرایط برای یک معامله موفق مهیا شود، صبر کنم و فقط تحت آن شرایط وارد معامله شوم. عمیقاً معتقدم چیزی که معامله گران بزرگ را از دیگر معامله­ گران متمایز می­کند، صبر و نظم خارق ­العاده آنهاست.

سبک یا قوانین معاملاتی چه شخص یا اشخاصی روی شما و سبک معاملاتی شما تاثیر گذاشت؟

زمانی که داشتم راجع به معامله­ گران و سرمایه­ گذاران بسیار موفق مطالعه می کردم، مراحل مختلفی را پشت­ سر گذاشتم و تجربه کردم. ابتدا سبک سرمایه گذاری بر پایه ارزش­گذاری متعلق به وارن بافت و بنیامین گراهام (فراچارت: Ben Graham) توجهم را جلب کرد. سپس علاقه شدیدی به سبک تکامل ­یافته وارن بافت که توسط چارلی مانگر  نوشته شده بود پیدا کردم. پس از آن، وارد حوزه تحلیل تکنیکال شدم و در نهایت، به سبک تحلیلی امواج الیوت و دی مارک DeMark روی آوردم.

بهترین تعریفی که از سبک معاملاتی خودتان می­کنید چیست؟

سبک معاملاتی من ترکیبی از تحلیل بنیادی، تحلیل رفتاری، تحلیل تکنیکال و تجزیه­ وتحلیل کلان اقتصاد است. اولین کسی که دیدم راجع به این سبک صحبت کرده است، تاد هریسون (فراچارت: Todd Harison) بود.

به نظر شما چه چیزی معامله ­گران بزرگ را از بقیه مجزا می­کند؟

معامله­ گران بزرگ میل دارند سریع­تر از توده مردم حرکت کنند و با دیگران متفاوت باشند. نه­ تنها در این مورد، بلکه در زمینه­ های دیگر نیز این گونه عمل می­کنند.

چه مطلبی می­توانید راجع به رویکردتان در مدیریت ریسک به خوانندگان ما بگویید؟

تقریباً بیشتر مواقع به میل خودم و بر اساس شخصیتم خرید و فروش انجام می­دهم. به ­ندرت خودم را در معرض ریسک­های عمومی بازار قرار می­دهم. از این گذشته، سعی می­کنم از حد ضرر قیمتی استفاده نکنم. ترجیح میدهم به­ جای استفاده از حد ضررهای بزرگ قیمتی، از  حد زیان بنیادی و زمانی استفاده کنم.  هر زمان سناریوی تحلیلی ­ام از اعتبار افتاد، یا اگر معامله در زمان مورد انتظار به بار ننشست، از آن خارج می­شوم.

در رابطه با حجم معاملات چه توصیه ­ای به خوانندگان دارید؟

حجم معاملات باید با اعتماد به موقعیت معاملاتی، و میزان مهارت و نظم کاری­تان همسو باشد و متناسب با آنها تعیین شود. تنها زمانی حجم معاملات را زیاد کنید که با داشتن  اعتماد به موقعیت معاملاتی و میزان مهارت و نظم کاری، بتوانید به ­طور مؤثر معامله انجام دهید. نکته حساس اینجاست که اعتماد بیش از حد،  در بازارهای مالی نابودکننده است، چه اعتماد به ایده، چه اعتماد به توانایی­ ها. اینجا اهمیت اعتماد داشتن به دانش و مهارت، خود را نشان می دهد. به همین علت است که اکثر معامله­ گران موفق، به­ جای اثبات یک ایده، بیشتر وقتشان را صرف این می­کنند که بفهمند کجا ممکن است در اجرای آن به اشتباه بیفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.